Yeni Zelanda’da ziyaret etmek için çok farklı seçenekler mevcut ve aralarında seçim yapmak zor. Tatilinizin hem kısa hem de değerli olduğunu biliyoruz. Ziyaret etmeniz gereken en iyi yerler için önerilerimiz, Okyanusya coğrafyasının etkileyici ülkesi Yeni Zelanda’da tatiliniz sırasında gezilecek en iyi yerleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kuzey Adası ve Güney Adası olmak üzere iki ana adadan oluşan Yeni Zelanda keşfetmek için inanılmaz bir destinasyon. Kuzey Adası, Yeni Zelanda’nın ekonomik ve politik odak noktası. Güney Adası ile karşılaştırılabilir manzara bulunmamakla birlikte, benzersiz bir kültür, ilginç şehirler sunuyor ve Rotorua’da Maori Kültür Merkezi ile karşılaşacaksınız.

Yeni Zelanda Kuzey Adası Gezilecek Yerler

1. Rotorua

Yeni-Zelanda-Kuzey-Adasi-Rotorua

Rotorua, jeotermal sıcak havuzları ile turistleri çağırıyor aynı şekilde yarım bin yıl önce de Maorileri çekmiş olmalı. Kent oldukça turistik ama Rotorua bölgesi görülmeye değer.

2. Taupo Gölü

Taupo Gölü, jeotermal aktivitesi nedeniyle dikkat çeken bir volkanik bölgenin merkezi. Çökmüş kraterde (kaldera) bulunan göl, harika manzara ve balıkçılık imkânı sunuyor. Taupo Gölü ile Rotorua arasındaki bölgenin gayzerlerle dolu olması yapılacak turu ilginç kılıyor.

3. Auckland

Yeni-Zelanda-Kuzey-Adasi-Auckland

Uluslararası havalimanının varlığı nedeniyle, Auckland genellikle Yeni Zelanda’da bir tatilin başlangıcı veya sonu demektir. Eğer buraya gelirseniz, şehri gezin, belki de yakındaki adalardan birine gidin, jet-lagdan kurtulabilmek için biraz zaman harcayın. Kırsalda çok fazla zaman geçirdikten sonra bir şehir tatiline ihtiyacınız varsa, Auckland keyifli ve harika bir destinasyon.

4. Wellington

Yeni Zelanda’nın başkenti iyi restoranların yanı sıra Güney Adası’na giden feribot terminalini de sunuyor. Wellington’daki resmi turizm web sitesinde, Wellington bölgesindeki etkinlikler, ilgi çekici yerler ve konaklama seçenekleri ile ilgili etkileyici ayrıntılar var.

5. Ninety Mile Sahili

Yeni-Zelanda-Kuzey-Adasi-Ninety-Mile

Herkes için olmasa da, Ninety Mile Sahili, okyanus boyunca sürüşten hoşlananlar için cennet. Kuzey Adası’nın üst ucunda yer alan Ninety Mile Beach, bozulmamış kıyı çevresi nedeniyle zorlayıcı bir bölge olan Northland’ın bir parçası.

6. Şarap Rotaları

Kuzey Adası’nın bağcılık için iyi bilinen birkaç alanı var ve ülkenin şarapları yavaş yavaş uluslararası bir değer kazanıyor. Şarap yetiştiren bölgelerin belki de en iyileri Auckland, Waikato Körfezi, Plenty Koyu ve Hawkes Körfezi kıyılarında bulunuyor.

7. Hobbiton

Yeni-Zelanda-Kuzey-Adasi-Hobbiton

Fantastik dünya hayranı olanlarınız için, destansı film üçlemesi Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in önemli bölümleri Yeni Zelanda’da çekildi. Kuzey Adası’nın Matama şehrinde, her iki film için inşa edilen Hobbiton köy setlerini bulabilirsiniz. Eğer gerçekten bu kitapların ve ona eşlik eden filmlerin bir hayranı iseniz, Google’da ‘Yüzüklerin Efendisi ve Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nı arayarak Yüzüklerin Efendisi turları sunan şirketleri bulabilirsiniz. Queenstown ve Güney Adası’nın diğer bölgelerinde, sonradan dijital olarak geliştirilmiş olsa da, filmin pek çok alanı için uygun çekim alanı vardı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here