Kuzey Adası ve Güney Adası olmak üzere iki ana adadan oluşan Yeni Zelanda keşfetmek için inanılmaz bir destinasyon. Unutulmaz nefes kesen manzaralar, benzersiz göl, dağ ve yemyeşil bir doğa kombinasyonu sunan Yeni Zelanda, gerçekten anlaşılması için görülmesi gereken mekânlardan. Okyanusya‘nın incisi Yeni Zelanda turu yaparken, canlı şehirlerine ve daha çarpıcı doğal yerlerine eşit zaman ayırdığınızdan emin olun.

Yeni Zelanda gezisi, ülkenin Kuzey Adası ve Güney Adası olarak adlandırılan iki büyük adasını kapsamalı. Her iki ada da ilginç ve macera dolu olsa da zamanınızın çoğunu Güney Adası’nda geçirmenizi öneriyorum.

Yeni Zelanda Güney Adası Gezilecek Yerler

Güney Adası az bir nüfusa sahip ve açık hava macera etkinlikleri ile dolup taşıyor. Daha önce tanıklık etmediğiniz en güzel ve bazen gerçeküstü manzaraları görebilirsiniz.

Güney Adası’nı görmenin yaygın bir yolu, arabayla Christchurch’den Mt. Cook’a, oradan aşağıya Queenstown’a, Fiordlands NP’ye, yukarıya Westland NP’ye ve sonunda Picton’dan Wellington’a feribotla Kuzey Adası’na geçerek mümkün. Alternatif yol ise Kuzey Adası’ndaki Auckland’a veya Wellington’a vardıktan sonra Picton’da Güney Adası turuna başlamak.

1. Queenstown

Yeni-Zelanda-Guney-Adasi-Queenstown

Güzel Wakatipu Gölü kıyısında yer alan Queenstown, dikkat çekici olarak bilinen bir dağ zincirinin tatlı güzelliği ile çevrili ve gerçekten dikkate değer. Kasaba, geniş ve çeşitli rekreasyon alanlarının odak noktasında yer alıyor.

Queenstown, eşsiz açık hava etkinliklerine katılmak için uygun bir yer. Alışveriş biraz sınırlı. Kültürel mekânlar nispeten seyrek olmakla birlikte sezon dolaylarında oldukça iyi.

2. Fiordland Doğal Parkı

Fiordland NP, Yeni Zelanda’daki en vahşi ve en güzel bölgelerden biri. Fiordland’ı gezmek istemeseniz bile, Milford Sound’a bir gezi planladığınızdan emin olun.

3. Milford Sound

Milford Sound’u görmek Yeni Zelanda’ya yapılacak seyahatin tüm masrafına değer. Sound’un manzarası muhteşem, sakın kaçırmayın. Milford Sound, Fiordlands Ulusal Parkı’nın bir parçası.

Çoğu araba kiralama sözleşmesi, Milford Sound’a giden yolda araç kullanmayı yasaklıyor. Milford Yolu, çığ ve heyelanlara maruz kalıyor ve genellikle kısa sürede kapanıyor. Bu bölgede bir tura kayıt olmak daha akılcı. Turlar, yağmur, buz ve diğer zorlu sürüş koşulları nedeniyle nadiren de olsa iptal edilebiliyor.

4. Te Anau

Yeni-Zelanda-Guney-Adasi-Teanau

Te Anau Gölü ve kasaba aynı adı taşıyor ve bu bölge Fiordland Milli Parkı turuna başlamak için iyi bir nokta. Doğayla baş başa vakit geçirme niyetiniz varsa bu bölgeyi listenize mutlaka ekleyin.

5. Westland Tai Poutini Ulusal Parkı

Güney Adası’nın batı kıyılarında araç sürmek, nefes kesen ve farklı arazileri görmek için tavsiye ediliyor. Bu rotada güneyden kuzeye doğru, yağmur ormanından geçecek, sonrasında kendinizi aktif buzulları keşfederken bulacaksınız. Manzara muhteşem. Sürüş zorlu olabilir ama çabaya değer.

6. Fox Buzulu / Franz Joseph Buzulu

Bu buzullardan birini ya da her ikisini zaman durumuna göre listenize ekleyin. Son on yılda geriye çekilmelerine rağmen halen Westland NP’de en çok ziyaret alan bölge özelliğini koruyor.

7. Mt. Cook

Yeni-Zelanda-Guney-Adasi-MtCook

Güney Adası turunuzun çoğunluğu sırasında Mt. Cook omzunun üzerinden dik dik bakacak. Heybetine teslim olun ve Mackenzie Country’in muhteşem manzarasını ziyaret edin.

8. Abel Tasman Doğal Parkı

Zamanınız varsa, kuzeybatıdaki Abel Tasman Doğal Parkı yürüyüşçüler için güzel bir sahil şeridi ile doğayla baş başa vakit geçirme imkanı sunuyor.

9. Christchurch

Yeni-Zelanda-Guney-Adasi-Christchurch

Uluslararası Havaalanı’ndan dolayı Christchurch, Güney Adası’ndaki birçok seyahatin başlangıç noktası. Christchurch, Güney Adası’nın en büyük ve Yeni Zelanda’nın ikinci en büyük şehri.

2011 Şubat ayında Christchurch, ölümle sonuçlanan yıkıcı bir deprem ve devamında artçı sarsıntılar yaşadı. Bu yüzden, şehir merkezinin önemli bir kısmı yok oldu. Zararın büyüklüğü felaket oldu, ancak bu durum kentin yeniden ve planlı bir biçimde inşasını sağladı.

Christchurch, neredeyse Güney Adası’nın Canterbury bölgesinin tam merkezinde yer alıyor, kıyı şeridi, dağları ve manzarasına doyum olmayan Canterbury Ovasını içeren güzel bir bölge. Zamanınız varsa, Banks Yarımadasına gidin ve Akaroa köyünü ziyaret edin.

10. Akaroa

Akaroa, bölgeye eşsiz ve doğal bir ortam sunan çökmüş bir volkanik koni üzerinde yer alan küçük, sömürge kıyı kenti. Christchurch’ten Banks Yarımadası’na giden güzergahta yer alan şehre girdiğinizde fırını bulun, mis kokulu ekmeği deneyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here