Uçakla seyahat günümüzde en güvenilir ulaşım yöntemlerinden biri olsa da uçuş korkusu yaşayan çok sayıda kişi bulunuyor. Genel olarak uçağın kalkış ve iniş anlarında daha fazla tedirginlik yaşanabiliyor. Uçak yolculuğunda en kritik anlar olarak bilinen iniş ve kalkışta uyarılara dikkat etmek gerekiyor. Güvenli ve sorunsuz bir yolculuk için, özellikle kalkış ve iniş esnasında yapılması gereken birkaç şey iyi gelebilir. Henüz uçak yolculukları konusunda deneyimli değilseniz aşağıdaki bilgilere bir göz atmanızda fayda var.

Uçak Yolculuğu Tavsiyeleri

Yukarıdaki basit önlemleri alarak oldukça rahat bir uçuş geçirmek mümkün. Hastayken uçmamaya özen göstermek ve uçuş esnasında sakin olmak oldukça önemli. Uçuşlarda güvenliğin en dikkat edilen unsur olduğunu unutmadan uyarılar ve anonslara uyulması gerekiyor.

Uçak yolculuğu

1. Valizinizi iyi yerleştirin

Uçağa binildiğinde ve el bagajlarını baş üstü dolaplara yerleştirdikten sonra kapakların iyice kapandığından emin olmak önemli. Bu sayede kalkış esnasında kapakların açılmasıyla ortaya çıkabilecek beklenmedik bir olayla karşılaşma riski en aza inmiş oluyor. Ayrıca bu işlem sizin ardınızdan kabin görevlileri tarafından da kontrol ediliyor. Koltuğa oturulduğunda kemerlerin görevlilerin gösterildiği gibi bağlanması, koltukların dik duruma getirilmesi, önünüzdeki tepsi açıksa kapatılması ve eğer cam kenarında oturuluyorsa güneşliğin açık olması gerekiyor.

2. Emniyet kemeriniz hep takılı olsun

Uçağın kalkışı sırasında ve yolculuğun devam eden kısmında çıkarılabilir uyarısına kadar kemerleri bağlı tutmak ve oturulan yerden kalkmamak gerekiyor. Herhangi bir türbülans ya da sarsıntıya karşı ciddi bir önlem olduğu için, bu durum uyulması gereken en önemli kurallardan.

3. Telefonunuzu kapatın

Uçaklarda telefon yüzünden kaydedilen herhangi bir kaza kaydedilmese bile, karmaşık elektronik düzeneklere zarar verme ihtimaline karşı kapatılması gerekiyor. Uçak kalkarken tüm elektronik cihazlar kapalı olmak zorundayken, uçuş esnasında telefonu “uçak modu” seçeneğinde kullanmak serbest. Fotoğraf çekmek, oyun oynamak ya da müzik dinlemek için bu seçenek tercih edilebiliyor. Ayrıca, MP3 çalar, tablet ve benzeri elektronik eşyalar kalkıştan sonra kullanılabiliyor. İniş için anons yapıldığında telefonu tekrar kapatmanız istenecektir.

3. Uçak sarsıntıları normal, korkmayın

Uçak kalkarken genelde tırmanma ya da merdiven çıkar gibi hissedildiği söyleniyor. Bu oldukça normal bir durum, yani korkulacak hiçbir şey yok. Belli bir yüksekliğe ulaşıncaya kadar uçaklar bu şekilde yükselmeye devam ediyor. Özellikle bulutların üzerine çıkarken sarsıntının olması normal. Uçak yeteri kadar yükseldikten sonra hızlanma aşamasına geçiyor. Bu aşamadan sonra türbülans dışında sarsıntı yaşanması çok nadir. Bu iki aşama esnasında da kemerlerin takılı olması gerekiyor.

5. Kabin basıncına dikkat

Uçaklarda özellikle kalkışlarda dış basınçla kabin içi basıncın farklı olmasından dolayı kulaklarda basınç hissedilebiliyor. Bu durum geçici olup, uçak düz duruma geldiğinde, basınç eşitlendiği için bitiyor. Ancak bu basıncın dengelenmesinde önemli rol oynayan östaki borusu, nezle veya soğuk algınlığı gibi durumlarda tıkalı olabiliyor. Bu zamanlarda uçmamak, en doğru tercih. Ancak yine de uçuş esnasında kulaklardaki ağrı geçmiyorsa, sakız çiğnemek, burundan yavaş yavaş nefes almak ya da burnu parmaklarla kapatıp hafifçe yine burundan nefes vermeye çalışarak valsalva manevrası yapmak basıncın etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Uçak bileti fiyatları artık günümüzde neredeyse otobüs biletlerinden daha ucuza geliyor. Avrupa’da özellikle tren ve diğer toplu taşıma araçlarının bilet fiyatlarından çok daha ucuza bilet bulunabiliyor. Bu fırsatları kaçırmadan seyahat etmek ve keşfetmek hem yaşam kalitemiz hem de stres atmamız açısından önemli.

Kaynak: https://gezievreni.com/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here