Avrupa, mimarisinden kültürüne kadar Ortaçağ’a dair mirasın çok iyi korunduğu, birbirine benziyor olsa da farklı kültürel motiflerin yer aldığı, dünyanın en eski kadim ormanlarından ünlü Alplere kadar olağanüstü güzellikler sunan bir coğrafyanın içerisinde yer aldığı büyüleyici bir bölgeyi kapsıyor.

Ayak basılan her yerinde geçmişin izine rastlanılan Avrupa, tarihi mirasını taşıdığı tarihi ve sanatsal sokaklarıyla insanı içine çekiyor. Budapeşte Kalesi’nden şehrin ışıklarını izlemek, Prag’ın heykellerle süslü taş köprülerinde yürümek, Viyana’nın muhteşem müzikal mirasına kulak vermek, Belgrad’ın nefis kafesinde soluklanıp kahve yudumlamak… İnsanı bir başka boyuta taşıyıp geçmişin sayfaları arasında yolculuğa çıkaran farklı bir coğrafya Avrupa.

EYOBUS Otobusle Avrupa Turu

Düşük bütçelerle Avrupa’da gezmedik yer bırakmamak için otobüs oldukça ideal bir çözüm. Otobüsle Avrupa turu son dönemde giderek popülerleşmeye başladı. Bir yandan da güzel dostlukların kurulduğu eğlenceli bir serüven vadeden otobüsle Avrupa gezisi, yaz tatilini değerlendirmenin en keyifli yolu.

Bu konuda öncülüğü yapan EYOBUS, aslında Denizli’deki Avrupa Gençlik Derneği üyelerinin hep birlikte seyahat edebilmeleri için 2012 yılında kurulmuş. 2015-2016 yıllarında artan yoğun talep doğrultusunda Türkiye’de otobüsle Avrupa turlarını resmi olarak gerçekleştiren ilk “şirket” olarak faaliyetlerini sürdürmüş ve yine bu alanda faaliyet gösteren firmalar arasında TURSAB’a kayıtlı tek firma olarak tescillenmiş. Güzel dostlukların kurulduğu eğlenceli bir yolculuk vadeden otobüsle baştan başa Avrupa turu düzenleyen firmalardan EYOBUS otobüsle Avrupa turu yapan firmalar içerisinde en kurumsal olanlarında biri.

Otobüsle Avrupa Turu Gezilecek Yerler

1. Selanik

Selanik için Yunanistan’ın İzmir’i desem yanlış olmaz sanırım. Selanik sahilinde yürürken insan kendisi İzmir Kordon’da gibi hissediyor. Ege’ye karşı Yunanların meşhur frappesini içip buralar hep bizimdi masada kaybettik demeyi unutmayın. Ayrıca Selanik’in bizde yeri ayrı. Atatürk’ün doğduğu şehre gidip, onun evini ziyaret etmeden dönülmez.

2. Budapeşte

Budapeşte, Avrupa’nın en özel kentlerinden biri. Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte olarak ikiye ayırdığı, Macaristan’ın başkenti eşsiz mimarisi, kendine özgü dokusu, gece yaşamı ve tarihi geçmişiyle gezginleri büyüleyen bir şehir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buda Kalesi, tüm Avrupa’da ışıklandırılmasıyla ünlü olan Budapeşte’nin Balıkçı Tabyası, Buda yakasının en büyüleyici noktası olan Gellert Tepesi, Orta Avrupa’nın en çok ilgi çeken binalarından olan Parlamento Binası, Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen Bazilikası ve elbette Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan Zincir Köprü, Budapeşte’nin en meşhur ikonu.

3. Prag

Otobusle Avrupa

Dünyanın pek az şehri Prag kadar fantastik olabilir! Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag, kentin sembolü olmuş kuleleri, görkemli katedralleri, zarif sarayları, şehrin her yanını bezeyen heykelleri, büyük meydanları, nehir üzerine sıralanmış etkileyici köprüleri ile sanki Orta Çağ’da geziyormuşsunuz hissi uyandıran tam bir masal dünyası.

4. Viyana

Avusturya’nın başkenti olan Viyana tarihi, çok yönlü kültürü, mimari dokusu, müzeleri ve sanatsal etkinlikleriyle boşuna Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olarak anılıyor. Bu güzel kentte görmeniz gereken ilk yer, Viyana’nın incisi Hofburg Sarayı. Zira burası müze, saray, kütüphane ve Kelebekler Evi’nden oluşan bir kompleks. Avrupa’nın en güzel saraylarından Schönbrunn Sarayı ise ağaçlar, patikalar, çeşmeler ve heykellerle süslenmiş bahçeleriyle de ünlü.

5. Berlin

Berlin, modern görünümü, gece hayatı, müzeleri, Berlin Duvarı, kiliseleri, sanat galerileri ve alışveriş merkezleriyle tüm dünyadan turist ve gezginleri kendine çeken ilginç, büyük ve eğlenceli bir şehir. Berlin Duvarı şehirde en çok ilgi gören durak.  Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı, Berlin’in ana şehir sembolü Brandenburg Kapısı ve Reichstag’a gidilmeli.

6. Amsterdam

Amsterdam Avrupa Otobus Turu

Avrupa’nın en güzel, en fotojenik kenti Amsterdam! Hollanda’nın başkenti, şirin kasabaları ve rakipsiz müzelerin, özgürlüğün ve bisikletlilerin kenti Amsterdam, kartpostallık kanalları, zengin sanatı ve tarihi, canlı kültürü ve sosyal hayatıyla, kuşkusuz dünyanın da en kendine özgü şehirlerinden biri. Amsterdam Kasabalarını görmeden ayrılmayın bu şehirden. Amsterdam’ın kuzeyindeki şirin kasabalar Monnickendam, Marken, Volendam ve Edam bir başka gezide rotanıza girmesi gereken yerler.

7. Belgrad

Belgrad, tarihi ve kültürel zenginliği ile doğal güzelliği bakımından Balkanların en gözde kenti. Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad’da görmeniz gereken ilk adres Belgrad’ın zengin tarihini gözler önüne seren Kalemegdan. Sava ve Tuna Nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Kalemegdan’da Belgrad Kalesi, Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia Kiliseleri, Kula Nebojsa, Türk Hamamı, VI. Carl Kapısı, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik yer alıyor. Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısındaki Zemun’u da görün.

8. Roma

Otobus Avrupa Turu

İtalya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en romantik şehirlerinden biri olan Roma, Orta Çağ, Barok ve Rönesans mimarisinin atmosferi ile yoğurulmuş bu güzel kent, yemek kültüründen alışveriş caddelerine, şirin kafelerinden şık restoranlarına dek ihtişamından ödün vermiyor. Roma’da Antik Roma’nın ilk durağı ve kentin en önemli simge yapısı Colosseo ile başlayıp, Foro Romano’ya yürüyün. Roma klasiği Trevi Çeşmesi’ne paranızı atıp Spagna Meydanı’ndaki İspanyol Merdivenleri’ne doğru devam edin.

9. Paris

Paris, Avrupa’nın ve Fransa’nın olduğu kadar dünyanın da en popüler kenti. Seine Nehri kıyısında kurulu, birbirinden değerli müzeleri, küçük ve şirin dükkanları, zarif mimarisi, kafe ve barları, şık gece kulüpleri ve restoranlarıyla dünyanın en kendine has şehirlerinden. Elbette görülmesi gereken ilk yer, Paris’in en yüksek ve en görkemli yapısı, Paris’in rakipsiz simgesi Eyfel Kulesi.

10. Barselona

Avrupa Turu Otobus

İspanya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en çok ziyaret edilen kentlerinden biri olan Barselona, Katalan kültürü ve başkaldırı dansı olarak bilinen Flamenko dansıyla özgürlüğün kenti, gelenlere bu hissi rahatlıkla geçiriyor. Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerler Barselona’nın simgesi olan Gaudi’nin yarım kalan bazilikası La Sagrada Familia, şehrin en büyük, en gösterişli ve en güzel parklarından olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Parc Guell.

Otobüsle Avrupa turu, 990€ fiyatıyla Avrupa seyahati gerçekleştirmek isteyenler için en uygun bütçeli yolculuk yöntemlerinden biri. Otobüsle İstanbul’dan çıkan ve 15’ten fazla ülkeyi ziyaret eden tur programına ulaşım, konaklama ve rehberlik hizmetleri dahil. Programda yer alan ülkelerden birine Türkiye’den gidiş-dönüş uçak bileti almak bile neredeyse tur bedeliyle aynı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here