Seyahat etmek yeni kültürleri tanımak, insanın bakış açısını değiştirmek, dünyadaki gelişmelerden ve farklılıklardan haberdar olmak için insan hayatındaki en önemli aktivitelerden.

Birçok kişi yeterli bütçe olmaması, bazıları da seyahat etmeyi engelleyen korkularından dolayı cesaretini toplayıp yola çıkamıyor. Seyahat etmeyi sevmeniz için geçerli sebep çok. Seyahat etmeyi sevmeniz için geçerli nedenlere baktıktan sonra en kısa zamanda hazırlanıp yola çıkacağınızdan eminim.

Seyahat-Etmeyi-Sevmek-Icın-Nedenler

Seyahat Etmeyi Sevmek İçin 5 Neden

1. Yeni yerler

Her gün gördüğümüz şeyleri görmezden gelmek çok kolaylıkla yapabileceğimiz bir şey. Muhteşem deniz manzarasına sahip bir ofiste çalışıyorsanız belli bir süreden sonra bu ofisin manzarası sizin için çok bir şey ifade etmemeye başlıyor. Seyahat etmek insanın gözlerini açmasını ve daha önce görmediğin şeyleri görmeni sağlıyor.

2. Anı yaşamak

Gündelik hayatta çoğu zaman yaşadığımız stres ve koşturmalardan dolayı sürekli gelecekle ya da yetiştirmek zorunda olduğumuz şeylerle ilgileniyoruz. Ancak seyahat ederken her zaman o anın içindesiniz. Tam olarak şu an, daha fazlası değil. Az sonra ne olacağını bilemiyorsunuz. 

3. Alışık olmadığınız yemekler

İnsanların çoğu evde her gün aynı yemekleri yiyor. Farklı ve alışık olmadığınız bir kültürün yemeklerinin ortasına düştüğünüzde iştahınızın kabardığını ve yeni bir şeyler öğrenmek için çabaladığınızı fark edeceksiniz. Yemek kültürü hakkında öğrendikleriniz sizi mutlu edecek.

Seyahat-Etmeyi-Sevmek

4. Yeni insanlarla tanışmak

Tabiki yaşadığın yerde de yeni insanlarla tanışmak mümkün ama çoğumuz standart arkadaş çevremizden ve güvenli bölgemizden çıkmadan hep aynı kişilerle görüşmeyi tercih ediyoruz. Güvenli bölgenizin dışı tanımı seyahatin içerisinde gizli. Seyahat sırasında tanışacağınız insanlar belki 1 günlük ve hatta sadece kısa bir sohbet süresi kadar hayatınızda yer alacak. Belki de burada tanıştığınız kişilerle ömür boyu sürecek bir dostluk kurabilirsiniz.

5. Evinizin değerini bilmeniz için

Evi bırakıp gimek, sadece birkaç haftalığın da olsa geri döndüğünüzde evinizin kıymetini anlamanıza yardımcı oluyor. Evinizle ilgili olumsuz düşündüğünüz bazı özellikler bile yeni yerleri görüp geri döndükten sonra ne kadar değerliymiş düşüncesini hissettiriyor.

Bonus: Yaşadığınız yeri karşılaştırma imkanı sunuyor

Yurt dışı seyahatinden dönen birçok kişi seyahat ettiği yer ile kendi yaşadığı mahalleyi, şehri, ülkeyi karşılaştırma, enine boyuna tartışma fırsatı yakalar. Bu hem sizin için fikir cimnastiği demek hem de dünyada neler olup bittiğini anlamlandırmanıza yardımcı olur. Zihninizi açmak, öncekinden daha farklı bakabilmek için seyahat en iyi ilaç.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here