Andaman Denizi’ndeki 99 adacıktan oluşan Langkawi, dünyanın en yaşlı kara parçası. Bu özelliğini kanıtlamak istercesine doğal güzelliklerle bezeli ada, turistler için tam bir cennet. Yılın 365 günü güneşin kendisini terk etmediği, tropikal iklimin sıcak rüzgârlarının kumsallarını okşadığı Malezya’nın bu nefis adası keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Ucuz uçak bileti fırsatlarını yakalayarak bu nefis adayı görün mutlaka.

Avrupa’dan, Asya’dan, Arap Yarımadası’ndan gelen turistler, adanın yeşil mavi denizinden daha çok doğal güzelliklerini görmek için geliyorlar. Üstelik ada, vergisiz bölge ilan edildiği için yakın coğrafyalardan sadece alış veriş yapma amacıyla gelenler bile var.

Langkawi Adası

Langkawi 1987 yılına kadar hiç ilgi uyandırmıyormuş ancak bu yıl, adada turizmin önem kazanması için bir adım atılmış ve ada, vergisiz bölge ilan edilmiş.

O döneme kadar turistlerin adını bile bilmedikleri ada, birden bire gözde bir tatil cenneti olmuş. Buna, uzun yıllar boyunca iyi korunan doğal güzelliklerinin ünü de yapışınca, Langkawi Malezya’ya gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmiş.

Langkawi Island

Turizmin ilgi uyandırmaya başlamasıyla birlikte Langkawi’de turistik tesislerin inşası hız kazanmış. Bugün adada her bütçeye uygun otel var. Pansiyonlardan en lüks otellere kadar, geniş bir yelpaze içinde bütçenize en uygun olanı seçmek mümkün.

Langkawi ismini bölgede rastlanan kahverengi kartallardan almış. Malayca kartal anlamına gelen helang ile Sanskritçe kahverengi taş anlamına gelen kawi birleştirilmiş ve ada ismine kavuşmuş.

Langkawi

Adanın simgesi olan kahverengi kartalları görebilmek için Kilim Nehri’nde özel turlar düzenlenmekte ama oraya kadar gitmeden önce, Kartal Meydanı’ndaki dev kartal heykelini görmenizi tavsiye ederim.

Langkawi Gezilecek Yerler

Underwater World,  The Crocodile Farm (Timsah çiftliği), The Snake Sanctuary (Yılan çiftliği), The Cable Car Ride (teleferik), Oriental Village, Langkawi Sky Bridge, Pregnant Lady Lake adada gezilip görülecek yerler arasında.

Sakin ve huzur veren plajları, su sporları, doğal güzellikleri, tekne turları ile, her türlü turistik etkinliğe ev sahipliği yapan Langkawi Adası, nasıl bir tatil yapmak isleniyorsa hepsini birden sunabilen nadir tropikal adalardan birisi. Pantai Cenang, adanın ekonomik fiyatlı konaklama fırsatlarının çok olduğu yerlerinden birisi. Turistlerden çok gezginlerin tarafından tercih ediliyor. 2 kilometre uzunluğundaki Cenang plajı ise şahane.

Langkawi

Bir zamanlar tek ulaşım yolu olan feribotlarla adaya ulaşan insanları karşılayan bu dev heykel, bulunduğu meydana da adını vermiş. Sadece turistler için değil, yerel halk için de bir uğrak yeri.

Ekvator çizgisine yakın olan Langkawi Adasında tropikal iklim geçerli. Adaya kuru sezon ve yağışlı sezon olmak üzere 2 mevsim egemen. Hava sıcaklığı en yüksek 33, en düşük ise 24 derece arasında seyrediyor. Her daim denize girebiliyorsunzu demek. Langkawi her mevsim tatil yapmaya elverişli bir iklime sahip, ancak tatil için en uygun zaman Kasım-Haziran ayları arası.

Langkawi Adası’na feribotla Georgetown, Kuala Perlis, Kuala Kedah ve Satun (Tayland) yoluyla ulaşılabiliyor. Georgetown, Kuala Lumpur ve Singapur vasıtasıyla gelecekler havayolunu kullanabilir. Türk vatandaşları her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Malezya’da vizesiz kalabiliyor.

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here