Malezya, Güney Doğu Asya’da yer alan en renkli ülkelerinden birisi. Güney Asya’nın en yüksek Kinabalu Dağı, deniz altı vizibilitesi 40 metreye kadar çıkan dünya çapında popüler dalış merkezleri, 130 milyon yıllık geçmişiyle yaşlı yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireçtaşı mağarası, orangutanların ve nesli tükenme tehlikesi içerisinde olan 286 canlı türü, ilk yerleşimi 25,000 yıl öncesine kadar giden 30′dan fazla etnik kabilesi, çok zengin ve renkli kültürü ile etkileyici bir ülke olan Malezya, tam bir Asya deneyimi sunuyor.

Selamat Datang ! Ülkenin resmi dili Bahasa Melayu dilinde “hoş geldiniz” anlamına geliyor. Yüzlere ve hareketlere yansıyan bu karşılama, Malezyalıların sınırsız dostluğu, yürekten gelen sıcaklığı ve eşsiz misafirperverliği şeklinde kendini gösterir.

Büyüleyici Malezya, ülkeyi ilk kez keşfeden ziyaretçilerden, her yıl aynı mevsimde buraya gelen müdavimlere kadar, herkesi sürekli şaşırtır.

Malezya nüfusu, birçok ırkın insanlarının biraraya gelmesiyle meydana gelmiş olup, yaklaşık olarak 17.421.000 kişiye ulaşır. Bunun büyük kısmı yarımada topraklarında, yaklaşık 3,5 milyonu ise Borneo Adasında, Sabah ve Saravak bölgelerinde yaşamaktadır. Malezya nüfusunun % 55’ini Malaylar, % 34’ünü Çinliler, % 10’unu Hintliler ve % 1’ini de Pakistanlılar ve diğer azınlıklar teşkil eder. Yıllık nüfus artış oranı yaklaşık % 3 olup, nüfusun % 60’a yakın bir bölümü köylerde yaşar. Nüfus yoğunluğu bölgelere göre değişmektedir. Mesela Penang’da km2ye 750 kişi iken bu rakam Pahang dolaylarında 14 kişiye düşer.

En kalabalık ve gelişmiş merkez, başşehir Kuala Lumpur’dur. Yüzölçümü 244 km2 olan bu şehrin nüfusu 1.000.000 civarındadır. Bundan başka başlıca büyük şehirleri George Town, İpoh, Kuehing, Kota Kinabalu ve Sibu’dur. Malezya köylerinin yarısına yakın bir kısmı, 10.000 kişilik merkezler haline gelmiştir. Dolayısıyla, Güneydoğu Asya’nın en fazla iskan edilmiş memleketlerinden biridir.

Malezya-Resimleri

Bu içten selamlama, Malezya’nın ilginç dünyasına ilk adımdır. Malezya’nın farklı kültürleri gösterişli festivaller, görkemli giysiler, eşsiz sanat eserleri, danslar, yemekler, mimari, gibi çeşitli şekillerde yaşatılır.

Ülkenin %60’dan fazlası tropikal yağmur ormanları ile kaplı. Tarih öncesi dönemden beri var ola gelen yağmur ormanları, dünyada başka hiçbir yerde olmayan hayvanları ile dünyanın en zengin biyoçeşitliliğine sahip 12. ülkesi.

Birçok ırkın bir arada yaşamasının getirdiği bu çokrenkliliğin dışında Malezya, her yıl binlerce turist çeken nefes kesici deniz ve orman manzaralarına sahiptir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here