Balkan turlarının vazgeçilmez ülkelerinden biri olan Karadağ, görülmesi gereken sayısız doğal güzelliğe ve tarihi yapıya sahip. Her biri için ortalama bir gününüzü ayırmanız gereken büyüleyici şehir ve kasabaları, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken ülke, dağlık alanlarının fazlalığına rağmen kıyı şeridinde yer alan plajlarıyla da dikkat çekiyor. Birçoğu UNESCO listelerine girmeyi başaran milli parkları ve şehirleri ve yapılarıyla adeta kusursuz bir turizm destinasyonu olan ülke, bunların yanı sıra zengin kültürü ve geçmişiyle de ilgi odağı olmayı başarıyor.

Karadağ Turunda Görülmesi Gereken 10 Yer

Kotor Körfezi

Kotor montenegro

Kano meraklıları için oldukça elverişli olan Kotor Körfezi, tertemiz ve berrak suları ile Karadağ’ın cazibe merkezlerinden biri. Mimarisi, Orta Çağ kasabalarını andıran Kotor, etkileyici görünümü ve tarihi dokusuyla UNESCO Koruma Listesine girmeyi başarmış.

Budva

Karadağ Gezilecek Yerler

Makedonya’nın başkenti olan, adı da pek bilinmeyen Podgorica’ya 65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış Budva, 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Budva Stari Grad, yüksek ve korunaklı kale duvarların arkasında, labirent şeklinde uzayan dar sokaklarıyla Karadağ’da görülmesi gereken bir yer. Eski şehrin surları iyi korunmuş. Hırvatistan’ın ünlü şehri Dubrovnik ile sıklıkla karşılaştırılıyor.

Durmitor Ulusal Parkı, Tara Kanyonu

Durmitor National Park

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak geçen Durmitor Ulusal Parkı, dünyanın 2. büyük kanyonu olan Tara Kanyonu‘na ev sahipliği yapıyor.

Podgorica

Karadağ’ın başkenti Podgorica üzerinde balonla yolculuk yaparak, şehrin eşsiz doğası ve panoromik görünümünü izlemek mümkün.

Biogradska Gora Ulusal Parkı

Biogradska Gora

Biogradska Gora Ulusal Parkı‘nda mola verip, orman kıyısı boyunca uzanan Biogradska Gölü’nde yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

İşkodra Gölü

270’ten fazla kuş türüne ev sahipliği yapan İşkodra Gölü çevresinde piknik yaparak, doğada keyifli zamanlar geçirilebilir.

Prokletije (Arnavutluk Alpleri)

Karadağ Görülecek Yerler

Rivayete göre ‘şeytanın bir günlüğüne zincirlerini kıracağı yer’ olarak anılan Prokletije, doğa yürüyüşü için muhteşem bir rota.

Lovćen Ulusal Parkı, Çetine

Ülkenin eski başkenti olan Çetine’deki Lovcen Ulusal Parkı, zirvesindeki kamp alanları ve el değmemiş doğasıyla adeta gizli bir cennet.

Kıyı şeridi

Karadağ’ın, ünü tüm dünyaya yayılan büyüleyici plajlarını görebilmek için Budva kasabası ve Stefi Stevan adasına uğrayın.

Yemek ve Şarap

Ülke, Akdeniz ve Doğu mutfağından izler taşıyan zengin yemek kültürünün yanı sıra leziz kırmızı şaraplarıyla da dikkat çekiyor.

Şimdi, Karadağ’ın göz alıcı doğası, tarihi dokusu ve kültürünü tanıma fırsatı sunan unutulmaz bir yolculuğa hazırlanma zamanı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here