Vietnam, dünyada eşine az rastlanır etkileyici manzaraları, renkli ve dinamik şehirleri, eski ve yeninin harmanlandığı kültürü, sıcakkanlı ve güler yüzlü insanları ile keşfetmeyi seven gezginlerin tercih ettikleri seyahat noktaları arasında yer alıyor.
Yüzlerce yıl süren savaşlar, yabancı devletlerin işgali altında ezilen ve yoksulluklar içerisinde yaşamış olan ülke, bugün kapılarını yabancılara, turistlere ve yatırımcılara sonuna kadar açmış, güler yüzü ve misafirperverliğiyle ağırlamaya çalışıyor.

Tonkin Körfezi’nin zümrüt sularından, gökyüzüne yükselen 2,000’den fazla kireç taşı kayalıkları ile Vietnam’ın dünyada en çok bilinen turistik yeri olan “Halong” ejderhanın denize girdiği yer anlamına geliyor. Mekong Deltası ise 7 milyondan fazla insanın yaşadığı bu coğrafyayı benzersiz hale getiriyor. Beyaz kumlu plajlar, tropik ormanlar, şelaleler arasına serpilmiş irili ufaklı köy ve kasabalarıyla Vietnam çok ilginç ve zengin bir coğrafya. Bu coğrafyanın en popüler destinasyonlarından biri de Hanoi.

Halong Bay, Vietnam
Halong Bay, Vietnam

Hanoi

Vietnam’ın başkenti ve ikinci en büyük kenti olan Hanoi, Vietnam’ın kuzey bölgesinde bulunuyor ve Kızıl Nehir deltasına 90 km. uzaklıkta yer alıyor. Dağlık, iç ve delta olmak üzere üç temel alandan oluşan Hanoi; pirinç tarlaları, mobilet sürücüleriyle dolup taşan yolları, kalabalık çarşıları, Buddha Tapınakları, Feng Shui ve huzurlu insanları ile dikkat çekiyor.

Ho Chi Minh mozolesi, imparatorluk akademisine ev sahipliği yapan Literatür tapınağı, Hoa Lo Cezaevi müzesi, Vietnam Ulusal Tarih müzesi, Hoan Kiem Gölü, Vietnam Askeri Müzesi ve Bach Ma Beyaz At tapınağı başlıca görülmesi gereken yerleri oluşturuyor.

Hanoi, Vietnam

Genel olarak sıcak ve nemli subtropikal iklimin hakim olduğu Hanoi’de Mayıs – Ekim aylarında yaşanan yazlar sıcak, nemli ve yağışlı geçiyor. Kasım- Nisan ayları yaşanan kışlar ılık ve yağışsız geçerken sadece Mart- Nisan aylarında nadiren yağış görülüyor.
Hanoi’nin yemek geleneğinde beş temel tat bir arada yer alıyor. Her bir geleneksel yemekte bu tatlardan birini ortaya koyuyor. Balık sosu, karides sosu, soya sosu, pirinç, taze otlar, sebze ve meyveler yemeklerin ana malzemelerini oluşturuyor. Ayrıca çeşitli pek çok ot kullanılan yemeklerde et ve ot arasında denge gözlemleniyor.

Aktif bir gece hayatının bulunduğu Hanoi’de, gece hayatının en eğlenceli mekânları Old Quarter ve Hoan Kiem Gölü etrafında bulunuyor. Ayrıca yıl boyunca Vietnam kültürünü yansıtan birçok festivale ev sahipliği yapan Hanoi’nin nehir kenarındaki tiyatro binasında dünyaca ünlü “Su kuklaları” gösterisi de görülmeye değer yerler arasında.

Hanoi şehri, Vietnam

Türkiye’den Hanoi’ye ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Yolculuk, aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 16 saat sürüyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dahil gidiş dönüş 799 Dolar, Business Class biletler ise 2.949 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here