Great Ocean Road (Büyük Okyanus Yolu), Avustralya’nın güney doğusundaki Victoria eyaletinin yer alan dünyanın en güzel yollarından biri. 1919-1932 yılları arasında Birinci Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına yapılmış 285 km uzunluğundaki Great Ocean Road kıyı yolunu görmek için her yıl Avustralya’ya milyonlarca kişi gidiyor. Büyük Okyanus Yolu, Melbourne’e yaklaşık bir saat uzaklıktaki Torquay şehrinden başlıyor ve yine Viktoria eyaletinde yer alan Warrnambool şehrine kadar uzuyor.

Great Ocean Road, Avustralya

Torquay

Torquay-Great-Ocean-RoadMelbourne’de Great Ocean Road’ın başladığı Torquay kasabasına 1 saatte gidiliyor, 100 km uzaklıkta. Sörfçülerin gözdesi kasabanın sahilde ANZAC anıtı yer alıyor. Buradan izlencek Queenscliff Coastal Reserve manzarası şahane. Kasaba sonrasında yer Bells Beach, her yıl Paskalya Bayramı’nda Rip Curl Pro Surf yarışmasına sahne oluyor. Meraklıları için kasabadaki Australian National Surfing Museum‘u ziyaret edebilir.

Anglesea

Anglesea-Great-Ocean

Torquay kasabasından 10 dakika ileride ise, küçük tatil kasabası Anglesea yer alıyor. Florası zengin olan coğrafya doğa severlerin gözdesi. Kasabanın hemen önünden nehir akıyor. Kıyı boyunca uzayan Surf Coast Walk yürüyüş rotası şahane manzaralar eşliğinde 1 saat sürüyor.

Split Point Lighthouse

Anglesea’dan Lorne kasabasına doğru giderken 4 km kadar sonra Aireys Inlet geliyor. Burada görülmesi gereken ilk yer Guvvos Beach. Araç park yeri var, kısa bir bakış ve fotoğraf sonrasında asıl görülmesi gereken yere, yani Split Point Lighthouse‘a gidilebilir. Asıl adı kartal Yuvası noktası olan deniz feneri 1891’de açılmış ve olağanüstü güzel manzara sunuyor. Burada en az yarım saat oyalanmak gerek. İzleme noktalarından görülen yer ise Eagle Rock Marine Sanctuary olarak koruma altında.

Memorial Arch at Eastern View

Memorial Arch

ANZAC askerlerinin anısına yapılmış yolun önemli yerlerinden birisi de Memorial Arch at Eastern View noktası. Burada fotoğraf çekilebilir, yine hemen yakınında plaj da görülecek yerler arasında.

Erskine Falls, Lorne

Erskine Falls, Lorne’un 10 km kuzey batısında Erskine Falls Road üzerinde yer alıyor. 30 metreden aşağı dökülen şelaleye inmek ve geri dönmek kolay, beğendiğim bir şelale oldu. Aşağıya kadar inmek istemeyenler için bir de yukarıdan izleme noktası var.

Lorne

Hem yemek yemek hem de konaklamak için küçük ve şirin bir kasaba. Tam bir Akdeniz havasına sahip Lorne kasabasına sezonda gittiyseniz denizin de keyfini çıkarın.

St George River

Lorne’dan birkaç kilo metre ilerisinde dikkat etmezseniz kaçırabileceğiniz bir yer. Mutlaka görülmesi gereken bir yer değil tabi, ama yürüyüş yapmak için bize çekici gelmişti.

Apollo Bay

Apollo-Bay-AvustralyaUzun, yorucu ve keyifli bir Great Ocean Road turu birinci günü için en iyi konaklama yeri burası. Kaldığım YHA Hostel Apollo Bay tereddütsüz ilk seçenek konaklama yeri. Sahil kenarına gidin, yüzün, hava soğuksa fotoğraflayın. Küçük ve şirin bir kasaba burası. Eğer hava kararmadan hala vaktiniz varsa Kennett River‘ı ziyaret edin.

Kennett River

Maits Rest Rainforest Walk

Apollo Bay’den 17 km kadar ileride Victoria Eyaletinin en önemli ulusal parklarından biri olan Great Otway National Park’ın içinden geçiyorsunuz. Park içerisinde yer alan 800 metrelik yürüyüş parkuru ile Maits Rest Yağmur Ormanı harika bir mola yer. Burada bölgede kıtanın en uzun okaliptüs ağaçları bulunuyor. Her yanda yine eğrelti ağaçları (fern) görüyorsunuz. Park içinde 800 metrelik her yaştan insan için uygun, ekstra performans gerektirmeyen, kolay ve eğlenceli yarım saatlik yürüyüşü yapın.

Yatzies Cafe, Lavers Hill

Apollo Bay’de YHA Hostel’de kahvaltı verilmiyor. Kahvaltı yapmak için en uygun yerlerden birisi Yatzies Cafe. Google Map’ten arayarak gidin.

Shipwreck Coast

Cape Otway’den Port Fairy’ye kadar uzanan 130 km’lik; Twelve Apostles, Loch Ard Gorge ve London Bridge de dahil tüm görülesi oluşumlarını içerisine alan sahil şeridi Shipwreck Coast olarak adlandırılıyor. Denizcilik açısından çok tehlikeli olan bu bölgede şimdiye kadar yedi yüzden fazla gemi Pasifik Okyanusu’nun dibini boylamış ve bunlardan  240 tanesinin yeri biliniyor.

Triplet Falls

Triplet Falls, Great Otway Milli Parkı içerisindeki en etkileyici güzellikteki şelalelerden birisi. Ana girişten itibaren 1 saatlik enfes bir yürüyüşle, eğrelti otları ve yağmur ormanları içerisinden geçere şelaleye varıyorsunuz. Rotanın toplam uzunluğu 1.8 km. Hemen her yaştan herkesin rahatlıkla yürüyeceği, ahşap ve yer yer metal yürüyüş platformlu bir yolu var. Bu bölge aynı zamanda Otways kereste rotası olduğundan, dönüş yolu üzerinde bazı eski kereste işleme makineleri görebiliyorsunuz. Parkın ana girişinde araç park yeri var.

Gibson Steps

On İki Havariler Kayalıkları’ndan kısa bir sürüş mesafesi sonrasında, yine devasa kayalıkların yer aldığı sahile inen Gibson Steps (Gibson Basamakları) yer alıyor. Kayalıkların güçlü yapısına ve müthiş boyutuna tanık olabilecek kadar yaklaşmaya imkan tanıyan sahil doğanın mucizelerinden. İnin aşağıya kadar, sahil boyunca yürüyün.

The Twelve Apostles

Great-Ocean-Road

Port Campbell Milli Parkı’nda okyanus kıyısında yükselen bu görkemli kalker kayalıkları, Avustralya’nın en popüler 3 doğa harikası içerisinde yer alıyor. Büyük Okyanus Yolu’nun bitiş noktası sayılan Warrnambool’a gelmeden 70 km önce görülebilen The Twelve Apostles (On İki Havariler) isimli kayalıklar, okyanustan 45 metre yükseliyor ve yumuşak kireç taşının aşınmasıyla 20 milyon yıl içerisinde oluşmuş.

Loch Ard Gorge

Great-Ocean-Road-LochBüyüleyici Loch Ard Vadisi, On İki Havariler Kayalıkları’nın batısında, birkaç dakikalık sürüş mesafesinde yer alıyor. Vadi, ismini İngiltere’den Melbourne’e seyahat ederken kıyıya vuran gemi Loch Ard’dan almış. Kayalıkların dalgalarla birleştiği vadinin güzelliğini anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Loch Ard Gorge’ın hemen yakınında, Port Campbell National Park’ının diğer görülesi yerleri olan Broken Head, Thunder Cave, Muttonbird Island ve Sherbrook görülebilir.

The Razorback

The Razorback, ilginç bir kaya oluşumu. Loch Ard Gorge ziyaretinde sol taraftan ilerlerseniz görebiliyorsunuz.

Port Campbell

Port-Campbell-Great-Ocean

Deniz kenarında yer alan gözde tatil kasabası Port Campbell, Warrnambool ile Lavers Hill kasbaları arasında kalan bir bölgede. Great Ocean Road ve 12 Apostles gezisi için ideal noktalardan birisi. Sadece birkaç dakika araç sürdükten sonra London Bridge, Loch Ard Gorge, Gibsons Steps ve diğer Great Ocean Road görülecek yerlere ulaşıyorsunuz. İkinci gün konaklaması olarak burayı seçtim.

London Arch

Bir zamanlar ana karaya bağlı olan ve Londra Köprüsü benzerliği sebebiyle bu ismi alan köprü şeklindeki kaya, erozyon sonucunda karadan kopmuş. Ana karayla bağlantısı 1990’un Ocak ayında denize çökmüş. Ada kısmında mahsur kalan 2 kişi helikopterle kurtarıldı ve kimse zarar görmedi. Geçmişte görünüşü köprüyü andırdığından Londan Bridge ismiyle anılan yer, yıkıldıktan sonra London Arch (Londra Takı) olarak anılıyor.

The Grotto

Kayalık deliklerinin arasından okyanusun izlenebildiği mağara, doğanın bir şaheseri. Büyük Okyanus Yolu, karavan ya da araç kiralayarak bireysel olarak ya da turlar ile gezilebiliyor. Burası Great Ocean Road’da görülecek son yer.

Port Fairy

Port Fairy, Avustralya’nın en canlı ikinci limanına ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılda balina ve fok balıkçılarının 1850’lerde nehrin ağzında kurduğu kasaba, daha sonra önemli bir geçiş noktası özelliği kazanarak büyümüş. Şimdilerde 3.000 civarında kişinin yaşadığı köyde turizm ve balıkçılık önemli gelir kaynakları.

Büyüleyici Great Ocean Road boyunca tarihi limanlar, muhteşem kumsallar, ilginç kireç taşı oluşumları, sörf plajları, yağmur ormanları, milli parklarındaki vahşi koalalar, Aborjin kasabaları ve her bir noktası birbirinden mucizevi manzaralara şahit olun.

Kaynak: https://yoldaolmak.com/great-ocean-road-avustralya.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here