Fiji, Okyanusya kıtasında, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde, 150 milyon yıl önce volkanik aktivitelerle oluşan 333 adadan oluşan bir ülke. Büyük Britanya İmparatorluğuna bağlı bir dominyon olan Fiji, Güney Pasifik okyanusunun batısında yer alır. Yalnızca yüz tanesinde insanların yaşadığı 322 adadan oluşur. En yakın komşuları kuzeybatısındaki Solomon Adaları ve doğusundaki Tonga’dır. Toplam yüzölçümü 18 bin 272 kilometrekaredir.

Fiji’de 17. yüzyılda Avrupalı kaşiflerden uzun sure önce de insanlar vardı. Fiji’de yapilan kazilarda küçük yerlesimlerde çanak çömlek türünde eski kalıntılar bulunmustur. Fiji yerlesim yerlerinde yapılan kazılar sonucu İÖ 1000 yıllına ulaşan buluntulara rastlanmıştır.. Ancak büyük Pasifik göçünün sorusuna hala cevap bulunanamamıştır. 1643’de Hollanda’li kaşif Abel Tasman’ın, büyük güney kıtasını aramaya giderken Fiji’yi ziyaret ettiği biliniyor.

Fijililer, Adaya gelen ünlü kaşif Kaptan James Cook’un denizcileri tarafından korkunç savaşçılar ve şiddetli yamyamlar olarak tanımlanmış. Şu an oldukça sıkı Hıristiyan olan Fijililerin geçmiş dönemlerdeki yamyamlıklarının yerini, kocaman gülümsemeleri almış.

Fiji-Gezi

Fiji nüfusunun yarısını yerliler oluşturur. Bunların dışında Malenezyalılar, Polinezyalılar ve az sayıda Avrupalılar vardır. Resmi dil İngilizce’dir. Halkın yarısı Hristiyan , Yüzde 40′da Hindu’dur. Eğitimin ücretsiz olduğu Fiji’de nüfusun yüzde 75′i okuma yazma bilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here