Endonezya, sahip olduğu 18 binden fazla adasıyla dünyanın en büyük takımadası. Bali ve Lombok gibi çok bilinen yerleri dışında Endonezya’da çok az kişinin bildiği yerler de bulunuyor. Bu ada ülkesi dünyanın en geniş tropik ormanlarına ve 167 aktif volkana ev sahipliği yapıyor ve birçok dünyanın önde gelen tüplü dalış ve şnorkel bölgelerine de sahip. Bu kadar adanın bulunduğu bir ülkede olağanüstü güzellikte kumsalların dünyanın her köşesinden turist çekiyor olması şaşılacak bir durum değil.

Endonezya’da Gezilecek 10 Yer

1Raja Ampat

Raja Ampat, Yeni Gine Adası’nın en kuzeybatı ucunda yer alıyor. Raja Ampat (Dört Kral) 1.500 ada ve adacıklardan oluşan bir takımada. Deniz araştırmalarına göre Raja Ambat su altı yaşamında dünyanın en zengin yeri olarak biliniyor. Bu yüzden de dünyanın en meşhur dalış noktalarından biri. Su altı yaşamının bu denli şaşırtıcı çokluğunun baş nedeni ise insanların bu bölgede çok az oluşu.

2Yogyakarta

Yoyakarta 500.000 kişilik nüfusu ile Java adasındaki en popüler turist destinasyonu. Borobudur ve Prambanan gibi meşhur tapınaklara yakınlığıyla da bilinen şehrin kendisi tek başına zaten bir sanat ve eğitim merkezi. Birçok turistik etkinliğe ve iyi alışveriş mekânlarına da sahip olan Yogyakarta, sismik olarak Java’nın en aktif bölgelerinden biri. Zaman içerisinde sık sık deprem ve volkanik patlamalara sahne olan bölgede yer alan 2006’daki deprem 300.000 evi yerle bir etmiş. 2010’da yakınlardaki Merapi Dağı’nda patlayan bir volkandan çıkan lavlar, yakınındaki köyleri tamamen yok etti.

3Flores Adası

Flores Adası, Sumbawa’nın doğusunda ve Lembata’nın batısında bulunuyor. Hem doğal hem de kültürel açıdan görülebilecek birçok yeri olan adanın en meşhur yeri Kelimutu Volkan Kalderası. Bu kalderada bulunan üç göl volkanik gazların etkisi ile değişen sudaki oksitlenme seviyesine göre farklı renklere bürünüyor. Flores ayrıca hızla büyüyen bir ekoturizm endüstrisine de sahip. Ziyaretçiler geleneksel köyleri ziyaret edip yerel ailelerle kalıp kuş gözlemi ve dağ yürüyüşlerine katılabilirler.

4Bukit Lawang

Bukit Lawang, Gunun Leuser Ulusal Parkı’nın güney tarafında, Medan’ın 90 km kuzey batısında bulunuyor. Orangutanlar için 1973’te açılan bir rehabilitasyon merkezine sahip. Buradaki asıl amaç orman katliamı ve yasa dışı avlanma sonucu sayısı iyice düşen orangutanları korumak. Ormanın kalbine yapılabilecek yürüyüşler ve daha birçok seçenek ile Bukit Lawang orangutanları vahşi yaşamlarında görmek isteyenler için muhteşem bir yer.

5Tanjung Puting Ulusal Parkı

Tanjung Puting Ulusal Parkı, Kalimantan Bölgesi’nde, Borneo Adası’nda bulunuyor. Ekoturizm açısından oldukça popüler bir yer olan park, birçok yerel tur firmaları hem vahşi yaşam hem de araştırma merkezlerine birkaç gün süren turlar düzenliyor. Vahşi yaşamlarına tanık olabileceğiniz canlılar arasında şebekler, makaklar, bulut benekli leoparlar, güneş ayıları, pitonlar, timsahlar ve en önemlisi orangutanlar yer alıyor. Maalesef yasa dışı ağaç kesimi yüzünden bu bölge ciddi bir tehdit altında.

6Torajaland

Torajaland (Tana Toraja), Güney Sulawesi’nin dağlık bir arazisi ve Toraja insanlarının evi. Torajalılar meşhur tongkonan adı verilen sivri uçlu ev çatıları ile biliniyorlar. Ancak asıl ilginç özellikleri ise muhteşem ancak bir o kadar da rahatsız edici olan cenaze ritüelleri. Biri öldükten sonra bedeni birkaç yıl boyunca gömülmeden saklanıyor. Günlerce süren bir cenaze merasiminden sonra ölü beden bir ağaç kovuğuna ya da bir mağaraya gömülüyor. En büyük cenaze merasimleri kuru mevsim olan Temmuz ve Ağustos aylarında yapılıyor ancak yıl boyunca bu merasimleri görmek mümkün.

7Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı

Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı, yemyeşil antik volkanik krateri ve onun sayesinde ortaya çıkmış muhteşem habitatı ile tüm dünyada bilinen bir yer. Park ismini iki dağdan alıyor, Semeru ve Bromo Dağları ile bölgede yaşayan Tengger halkı. Semeru Java’nın en yüksek dağı ve Endonezya’nın da en aktif volkanı. Bromo’nun tüten bacası volkanik kum denizi içinde bulunuyor ve etrafında yüksek tepeler oluşturuyor.

8Lombok

Lombok, sık sık Bali ile kıyaslanıyor. Ada aynı Bali’de olduğu gibi harika kumsallara ve volkanik görüntülere sahip. Tek farkı daha az reklamı yapıldığından daha az turistin uğrak yeri olarak Endonezya’da görülebilecek en güzel yerlerden biri haline geliyor. Adanın kuzey bölümü devasa Gunung Rinjani volkanı tarafından kaplı durumda. Bu bölgede yürüyüş yapmak turistlerin buraya gelmelerinin tek nedeni denilebilir. Hemen kuzey batı kıyılarının ilerisinde bulunan Gili Adaları ise en popüler kumsal destinasyonu.

9Bali

Bali, dünyanın en popüler ada destinasyonlarından biri. Sürekli olarak seyahat ödülleri kazanan muhteşem plajlar, sarp kıyılar, tropik iklim, yemyeşil pirinç tarlaları ve volkanik yamaçlar ile pek çok doğal güzelliğe sahip. Bunların yanı sıra bir de renkli, derin manevi ve eşsiz Hindu kültürü de eklenince karşınıza neredeyse kusursuz bir ada çıkıyor. Dost canlısı insanlar, görsel açıdan olağanüstü bir sanat maneviyat ve kusursuz plajlar, sörf bölgeleri ve dalış noktalarıyla birleşerek Endonezya’nın en popüler turist destinasyonunu oluşturuyor.

10Komodo Ulusal Parkı

Komodo Ulusal Parkı, Rinca Adası, Komodo Adası ve birkaç küçük adacığı da sınırları içine alan, 3 metre uzunluğa kadar ulaşabilen dev etoburlardan olan Komodo Ejderlerinin doğal yaşam alanı. Adanın her yerinde serbestçe gezen hayvanlar genellikle insanlara zarar vermeseler de ziyaretçiler tecrübeli rehberlerinin yanında güvende oluyorlar. Komodo Ulusal Parkı aynı zamanda dünyaca ünlü bir tüplü dalış merkezine de sahip.

Kaynak: https://gezievreni.com/endonezyada-gorulmesi-gereken-10-yer/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here