Binlerce yıldır süren insanlık tarihinde dünyanın birbirinden çok farklı yerlerine medeniyetimizin izlerini bıraktık. İnsanlığın beceri ve hünerine hayran kaldığımız bu yapılar, geçmişte yaşamış toplulukların bize emanet bıraktığı bir miras oldular. Bugün güzellikleriyle, mimarileriyle, tasarımlarıyla hayran kalacağınız insan elinden çıkmış bu olağanüstü yerler hem kültürel açından hem turizm açısından gezginlerin gözbebeği. Dünyada gezilecek yerler listesinden ilk sıralarda yer alan gizemli yerlere göz atalım.

İnsan Elinin Yarattığı En Güzel 5 Tarihi Yer

1. Machu Pichu, Peru

Pegasus uçak bileti

Bir İnka antik şehri olan Machu Picchu, Peru’nun orta kesiminde And Dağları üzerinde yer alıyor. İnka hükümdarı Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yıllarında inşa edilen bu gizemli kent, birbirine bağlı taş yapılardan oluşuyor. Yaklaşık 13 kilometrelik bir alanı kapsayan Machu Picchu, ismini bölgede bulunan bir dağdan alıyor. Özellikle taş işçiliğiyle dikkat çeken kent, 1983 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

2. Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

Dünyanın en ilginç yapılarından biri olan Angkor Wat, Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde bulunuyor. 630 yıl hüküm süren Khmer Krallığı döneminde inşa edilen bu mistik ve esrarengiz tapınaklar 1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 400 kilometrelik bir alana yayılan tapınaklar, dünyadaki en büyük tapınaklardan biri olma unvanını elinde bulunduruyor. Kamboçya‘nın balta girmemiş ormanlarına kurulmuş olan Angkor Wat günümüzde hala en çarpıcı mühendislik projelerinden biri.

3. Chichen Itza, Meksika

Chichen Itza, Meksika

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda bulunan Chichen Itza ülkenin en turistik yerlerinden biri. M.S. 10 yüzyıla kadar önemli bir Maya yerleşimi olan yer, özellikle Maya Tanrısı Kukulkan’a yapılmış olan piramidiyle dikkat çekiyor. 2007’de “Dünyanın Yeni 7 Harikası”ndan biri seçilen piramit 9 kattan oluşuyor. Tepesi 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olan piramite 91 basamak geçerek ulaşılıyor. Bunun yanında bir gözlemevi, tapınaklar ve top sahasına sahip alan dünyanın en ilgi çeken yapıları arasında yer alıyor.

4. Petra, Ürdün

Petra

Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan önemli yerlerden biri olan Petra Ürdün’de bulunuyor. M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapan kent tapınak, antik tiyatro, ev ve Roma eserlerinden oluşuyor. Uzun süre unutulan Petra, 1812’de İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar bulunmuş. 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilen kent özellikle El-Khazneh tapınağıyla dikkat çekiyor. Pegasus Ürdün’ün başkenti Amman’a uçuyor. Başkent Amman’a Pegasus uçak bileti kampanyaları sık sık düzenleniyor. Fırsatları takip edin.

5. Çin Seddi, Çin

Çin Seddi

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanıyor. Temelleri 20 ayrı hanedan tarafından atılan yapının ilk inşası M.Ö. 221’ye kadar uzanıyor. Özellikle Moğol ve Türk boylarının saldırılarından korunmak için inşa edilen Çin Seddi’nin günümüze kadar gelen kısmı Ming Hanedanı’na ait. Taş ve kerpiçten yapılma duvarlarıyla oldukça etkileyici bir görünüme sahip yapı, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Bazıları Türkiye’ye çok uzak, bu yüzden uçak bileti fiyatları yüksek. Türkiye’ye en yakın olan Petra Antik Kenti’nin olduğu Ürdün rotanıza girmeye aday en yakın yer.

1 YORUM

  1. Peru Seyahatim için uçak biletimi internetten satın aldım.
    Siz de farklı sitelere mutlaka göz gezdirin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here