Sırbistan’ın Bajina Basta şehri yakınlarında, Drina Nehri’nin ortasında bulunan bu ilginç nehir evi, National Geographic dergisinde yer aldıktan sonra, bu bölgeyi ziyaret eden gezginler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Drina River Serbia Sirbistan

Güçlü bir akıntıya sahip, oldukça soğuk olan nehirdeki bir kaya üzerine yapılmış ev ise görenleri şaşırtıyor. 68’li yıllarda gençler tarafından, yüzmek ve güneşlenmek için yapılmış olan ev 45 yıldır orada duruyor. Sel ve şiddetli rüzgarlar eve defalarca zarar vermiş olsa da her defasında yeniden yapılmış ve onarılmış.

Drina-Nehri-Ev

Drina House

Bosna-Hersek, akarsular açısından çok zengin bir ülke. İrili ufaklı bir çok nehir, bütün Bosna-Hersek’i adeta bir örümcek ağı gibi sarıyor ve hayat veriyor.

Doğal olarak, bir çok kent nehir kıyılarında kurulmuş. Bazıları küçük birer kasaba da olsa, bu kentler, doğası ve tarihi ile birer turizm cenneti olarak tanınıyor.

Drina River House

Drina River Serbia

Balkanlar’da yer alan Drina Nehri, Sava Irmağı’nın 346 km boyundaki en büyük kolu. Nehrin büyük bir bölümü Sırbistan ile Bosna-Hersek arasında sınırı oluşturuyor.

Drina Nehri, Bosna-Hersek’te: Foça, Srebrenica, Gorajde, Vişegrad, Bratunac, Zvornik, Janja şehir ve kasabalarının içerisinden geçiyor.

Drina-River-Sirbistan

Fotoğraf: Irene Becker

Sırbistan’da Ljubovija, Mali Zvornik, Banja Koviljača, Loznica, Lozničko Polje, Badovinci yerleşim yerlerinden geçiyor. Vişegrad şehrinde nehrin üzerinde  bulunan Drina Köprüsü ise birçok yönüyle oldukça meşhur olan bir köprü.

10 YORUMLAR

  1. TViden haberlerden bankalardan uc kagitci insanlardan uzak rakimi acip kendimle kalmak isterdim bu evde.Temizlik derdi yok harikaymis komsuda yok superrrrrrr.

  2. Boşnaklar çocuklarını bu nehre gönderirken Fatiha okumadan girmemelerini söylüyormuş..Çünkü o nehir Boşnakların mezarlığıymış…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here