Belçika‘nın Brugge kenti Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biri. Orta çağ mimarisinin hakim olduğu kentin sokakları ve kanalları insanı büyülü bir masalın içerisinde hissettiriyor.

Brugge’da üstü açık teknelerle kanallarda gezinti yapmanın tadı bambaşka. Bu kentte ister el yapımı dantelleri inceleyin ister 15. yüzyıl ressamlarının eserlerini, isterseniz bir kafede oturup bir şeyler içerken şehrin tarihi dokusunu seyredin.

Brugge Gezilecek Yerler

1. Markt of Bruges

Brugge-Gezilecek-Yerler-Markt

Avrupa’nın çok az yerinde meydanlar Brugge’da olduğu gibi muhteşem kafe, dükkân ve mimari sanat eserleriyle dolu. 958 yılından beri bu meydan şehrin hem ana alışveriş hem de iş merkezi olmuş durumda. Günümüzdeki binaların büyük bir kısmı 19. yüzyıla ait olsa da 13. yüzyıla ait olan çan kulesi halen eski işlevini görmeye devam ediyor.

2. Brugge’un Kanalları

Su kanallarının muhteşem güzelliğinden dolayı Brugge’a Kjuzeyin Venedik’i yakıştırması yapılıyor. Orta çağlarda Reie nehrini şehrin içinden geçen kanallara dönüştüren insanlar bu sayede tüccarların ürünlerini pazara çok daha kolay bir şekilde getirmesini sağlamıştı. Günümüzde bu kanallarda botlarla yapılan gezilerle şehrin en güzel yerlerini en güzel açıyla görebiliyorsunuz. Kanallar arasında en güzeli ve en romantik olanı Groenerei (Yeşil Kanal). Peerdebrug Köprüsü üzerinden de harika bir görüntüye sahip olan kanal yemyeşil ağaçların, 17. yüzyıla ait konakların ve yaşlı bakım evlerinin arasından geçiyor ve en yukarda duran katedralin kulesinin gölgesinde yavaş ve huzurlu bir şekilde akıyor.

3. Choco-Story

Çikolata Brugge ile birlikte anılan bir konu ve Choco-Story müzesi de ziyaretçilerine bu lezzet ile ilgili çok detaylı bilgiler veriyor. Kakao bitkisinin nasıl böyle bir lezzete dönüştüğünü en ince detaylarına kadar anlatıldığı müzede tadım da yapılıyor. Kakaonun Amerika’da bulunmasından Avrupa’da bu kadar popüler oluşuna kadar tüm tarih gözler önüne seriliyor. Çikolata yapım sanatı da yine sergileniyor ve canlı olarak izlediğiniz bu gösterilerin en güzel tarafı tabii ki arada bir tatlarına bakıyor olmak.

4. Belfry Çan Kulesi (Belfry of Bruges)

Brugge-Gezilecek-Yerler-Belfry

Orta çağa ait bu çan kulesinin geçmişi 1240 yılına, Brugge’un kumaş endüstrisindeki en büyük isimlerden biri olduğu dönemlere dayanıyor. Kule çıkan bir yangından sonra yok oldu ancak 40 yıl sonra tekrar yapıldı. Yüzyıllar içinde sürekli olarak çıkan yangınlara rağmen günümüze kadar gelmeyi de başardı. 366 basamak sonunda tepesine çıktığınızda muhteşem bir manzaradan şehri izleme fırsatı buluyorsunuz.

5. Minnewater

Brugge’un kanalları hafif akıntıları ile meşhur ve şehrin huzurunun suya yansımasını görebileceğiniz en güzel ve huzurlu yer kesinlikle Minnewater’dan başka bir yer olamaz. Aşk gölü olarak da bilinen geniş bir kanala sahip olan şehrin ismi Minna adlı bir kızın görücü usulü evlendirilmekten kaçarken hayatını kaybetmesinden geliyor. Yerel inanışa göre bu köprüden birlikte geçen çiftler bir ömür boyu mutlu oluyor.

6. Onze Lieve Vrouwekerk

Brugge-Gezilecek-Yerler-Onze-Lieve

Brugge’daki en yüksek ve görsel olarak en çarpıcı yapı Onze Lieve Vrouwekerk. Meryem Ana Kilisesi tam bir ortaçağ yapısı ve sivri tepesiyle şehre tepeden bakıyor. Onze Lieve Vrouwkerk’in en bilinen özelliği beyaz mermer ile yapılmış olan “Madonna and Child” heykeli. Bu heykel ünlü sanatçı Michelangelo’nun İtalya’yı terk ettiği dönemde yaptığı tek eser.

7. Ten Wijngaerde

1245 yılında kurulan “Princely Beguinage Ten Wijngaerde” halk tarafından Begijnhof olarak biliniyor ve Brüjde kalan son Beguine rahibe evi. Bu rahibelerin diğerlerinden farkı dünyaya küsmeden ve herhangi bir yemin etmeden rahibelik görevlerini yerine getiriyor olmaları. Günümüzde Ten Wijngaerde ziyaretçilere açık ve oldukça da ilgi çekiyor. İçerisinde bulunan küçük bir müze de tüm dünyadaki işleri bırakıp kendilerini rahibe olmaya adayan kadınların nasıl bir hayat sürdükleri ile ilgili çok ilginç bilgiler veriliyor.

8. De Halve Maan Bira Fabrikası

45 dakikalık De Halve Maan Müzesi turunun sonunda ziyaretçiler dünyanın en iyi bira yapan ülkesinin nasıl teknikler kullandığını öğreniyor. Ülkenin 180 fabrikası arasında Half Moon en eski olanı. 1856 yılından günümüze kadar tam 6 kuşak bu aile geleneğini sürdürmeye devam ediyor. Küçük bir giriş ücreti bulunuyor ve buna istediğiniz bir bira da dâhil. Ziyaretçiler fabrikanın bar ya da restoranında merak ettiği tüm biraların tadına da bakabilir.

9. Kutsal Kan Bazilikası

Bu 12. yüzyıla ait bazilikanın en büyük özelliği bir parça kumaşa bulaşmış olan kanın İsa’nın kanı olduğuna inanılması. Rivayete göre bu kutsal eşya Kudüs’teki ikinci haçlı seferi sırasında ele geçirildi. Küçük kristal bir şişe içinde bulunan parça her cuma ziyaretçilere açılıyor. Bu serginin yapıldığı şapel ise tasarımı ve atmosferi ile Romanesk mimari tarzının en müthiş örneklerinden birini yansıtıyor.

10. Groeningemuseum

Brugge-Gezilecek-Yerler-Groeninge

Sanat severler bu müzedeki Flaman başyapıtlarına tam anlamıyla âşık olacak. Koleksiyonlar arasında Jan van Eyck’in son dönemlerinde bu şehirde yaptığı çalışmalar yer alıyor. Detaycılığı ve olağanüstü gerçekçiliği ile yaptığı Madonna ve Çocuk resmi, yağlı boya ile yapılan resimler arasında bir devrim niteliğinde. Diğer sanatçılar arasında Hieronymus Bosch, Hugo Van Der Goes ve Hans Memling gibi isimler yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here