Ünlü tarihçi Herodot’un ‘Tanrı, insanların uzun ömürlü olmaları için Bozcaada’yı yaratmış’ diyerek not düştüğü, dinginliği ve değişmeyen doğası ile bize kapılarını açan Bozcaada’ya konuk olacağız.

Son yıllarda ilginin oldukça arttığı adanın bir diğer ismi de Tenedos. Bu adlandırılmanın yapılmasının arkasında mitolojik bir hikâye var. Poseidon’un oğullarından biri olan Kyknos adlı bir kral yaşarmış Lâpseki’de. Thenes adında bir de oğlu varmış. Thenes’in annesi öldüğünde Kyknos yeniden evlenmiş ama üvey annesi Thenes’e bir iftira atmış ve bu iftiraya inanan babası ve Thenes’i bir sandığa koyup denize atmış. Sandık bir şekilde Bozcaada’ya gelmiş ve Thenes oraya yerleşmiş ve adanın adı Thenedos olarak akıllarda kalmış. Güzide adamızı yakından tanımaya öncelikli olarak “Nasıl ulaşırız?” sorusuyla başlayalım.

Bozcaada-Gezilecek-Yerler-Dar-Sokaklar

Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada’ya ulaşım eğer kişisel aracınız yoksa biraz zahmetli. Yaz sezonunda Çanakkale merkezden adaya direkt feribot var. Ne yazık ki bu ulaşımın sefer saatleri her zaman belirli bir düzen içerisinde olmadığından pek elverişli değil. Bununla birlikte merkezden kalkan ve Geyikli-Bozcaada feribotuna binmenizi sağlayan servisler mevcut. Bu yolu tercih ettiğiniz takdirde merkezden adaya bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Kişisel araçlarla yapılan yolculuklar iskeleye varana kadar ve adanın içerisinde avantaj sağlasa da adaya geçiş aşamasında uzun feribot kuyruklarıyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle hafta sonları ada yoğun ziyaretçi akınına uğradığı için birkaç saatiniz bu kuyruklarda geçebilir. Ada içerisinde kişisel aracı olmayanlar için ulaşım ada dolmuşları ile sağlanabilir. Aynı zamanda ada turu yapan servislere de katılabilirsiniz. Bisiklet, motosiklet ve ATV kiralama gibi alternatifler de mevcut.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Keyifli bir vapur yolculuğu sonrası sizi iskelede karşılayan görkemli kale oluyor. Adanın doğu kıyısında yer alan kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bu kalenin duvarları oldukça iyi durumda olmasına rağmen etrafı bakımsız kalmış durumda.

Bozcaada-Gezilecek-Yerler-Kale

Feribottan iner inmez kendinizi bir anda çarşının içinde buluyorsunuz. Banka, karakol, belediye gibi kurumlar yan yana dizilerek sizi karşılıyor. Biraz yürüyünce büyük bir çınar ağacının altına kurulmuş, köy kahvesi niteliğini koruyan Çınaraltı Kahvesi’ni görürsünüz. Adaya gelen misafirlerin dışında ada sakinlerinin sıklıkla geldiği bir mekân. Esnafından, memuruna hatta belediye başkanı dahil herkesi görebilirsiniz. Burada dinlenmek isterseniz damla sakızlı kahve içmeden oradan kalkmayın!

Adada konaklamak için birçok seçenek var. Pansiyon, butik otel, ev kiralama tercihlerinden birini seçebilirsiniz. Ada sakinlerinden bazıları kendilerine ait evleri pansiyona dönüştürmüş. Yaz sezonunda evlerini kiralayanlar da mevcut. Grupla gidecek olursanız tavsiyemiz ev kiralamanız yönünde. Üstelik festival ve bağ bozumu tarihlerinde önceden yer ayırtmanız şart, zira bu zamanlarda ada nüfusu hatırı sayılır bir şekilde artıyor.

Adada gezilecek yerleri bir gün içerisine sığdırmanız mümkün. Ada merkezinde yürüyerek gezilebilir. Rum Mahallesi’ni turlayarak ‘Alice Harikalar Diyarında’ adlı eserde olduğu gibi kendinizi eğlenceli bir gezintinin içerisinde bulabilirsiniz. Rengârenk pastel tonlarla göze hitap eden evlerin arasında dolaşırken bu renkliliği sadece evlerin duvarlarında, kapılarında değil bahçelerinde, pencerelerinde, kapı önlerinde bulunan çiçeklerin oluşturduğunu görürsünüz. Dışarıya atılan sandalye ve masalar tam da adanın samimi havasına uygun. Bunları gördüğümüzde özlediğimiz komşuluk ilişkileri geliyor akıllara. Rum Mahallesi’nde fotoğraf çekmek için bolca mekân ve malzeme bulabilirsiniz.

Bozccada-Gezilecek-Yerler

Denize girmek istediğiniz takdirde adanın en ünlü plajı Ayazma. Merkezden yürümeye biraz uzak kaldığı için servis ya da bisiklet kiralama tercih edilebilir. İncecik altın kumları ve berraklığıyla büyüleyici bir görüntüye sahip olan bu halk plajında hafta sonları bırakın şezlong bulmayı yer bulmak bile zor olabiliyor. Bununla birlikte adada hem halk plajı hem de özel plaj olarak başka seçenekler var.

Özellikle bizim tavsiyemiz daha zahmetli gidişi olsa da Akvaryum Koyu. Adından anlaşılacağı üzere deniz suyu inanılmaz temiz ve berrak. Dalış gözlüğünüzle kıyıda gezinen birçok renkli balık türünü gözlemleyebilirsiniz. Hatırlatmakta kesinlikle fayda var ki deniz suyu Bozcaada’nın genelinde çok soğuk. Güney sahillerinden geliyorsanız eğer su size aşırı soğuk gelebilir.

Koy ve plaj dışında görmeniz gereken önemli yerlerden biri rüzgâr enerjisi santrali ve Polente Feneri. Burası Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi santrali olmasının yanı sıra birbiri ardına sıralanmış rüzgâr gülleri misafirlere güzel bir görüntü sunmakta. Adanın tüm elektriği ve Çanakkale’nin genel elektriğinin bir kısmı buradan sağlanıyor.

Santralin hemen solundan devam eden yoldan devam ettiğinizde adanın en uç noktasında yer alan Polente Feneri’ne ulaşırsınız. Burası şu an kullanılmayan bir fener olmakla birlikte Türkiye’nin matematiksel konum olarak en batı noktası. Adada yapılması gerekenler listesinin başlarında bu noktada güneşin batışını izlemek maddesi eklenmelidir. Güneş tam bir ufuk çizgisi üzerinde batarken muhteşem bir manzara sunuyor.

Bozcaada’nın iç kesimlerinde gezdiğiniz müddetçe sizi olabildiğince üzüm bağları karşılayacaktır. Şarap üretimi ada ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu gibi ülkenin önemli üretim merkezlerinden birisidir. Bağ evlerini ziyaret edebilir, konaklamak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda şarapla ilgili olarak her yıl festivaller ve bağ bozumu gibi birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Bozcaada-Gezilecek-Yerler-Kilise

Adada yemek-içmek deyince akla gelen ilk şey elbette deniz ürünleri ve şarap. Taze deniz ürünleriyle ve adanın özel şaraplarıyla damak zevkinizi katlayabilirsiniz. Kıyıya uzanan kesimde ve Rum Mahallesi’nin dar sokaklarında birçok restoran, şarap evi ve lokanta mevcut. Deniz ürünlerinin yanı sıra deneyebileceğiniz şeylerden biri de adada yetişen otlar ve bitkilerden yapılan hemen hemen her restoranın menüsünde bulabileceğiniz sebze yemekleri. Adaya olan ilginin artmasıyla doğru orantılı olarak artan fiyatlara rağmen makul seviyelerde bir hesap ödeyerek de keyifli bir akşam yemeği geçirmek mümkün. Akşam yemeğinde yer bulma sıkıntısı olmaması için restorana rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Kahvaltı için en büyük tavsiyemiz adanın muhteşem reçellerini tatmanız. Birçok bilindik çeşidin yanı sıra adaya özel nane, karpuz kabuğu ve domates reçeli gibi farklı çeşitler de mevcut. Çarşıdaki tezgâhlardan ailenize, dostlarınıza hediye olarak alarak reçel alabilirsiniz.

Kahvaltı için tavsiye etmeden geçemeyeceğimiz bir diğer nokta Çiçek Fırını. Sabahları özellikle Rum Mahallesi’nde yayılan ürünlerin harika kokusu sizi cezbedecektir. İskele meydanında bulunan pastane, cafe tarzı ikinci şubesine de mutlaka uğrayın. Kurabiyesi, tatlıları ve dondurmaları arasında seçim yapmakta zorlanabilir ya da hepsinden yiyerek kilo almaktan şikâyet edebilirsiniz tercihi size bırakıyoruz.

Yazımızı nihayete erdirecek olursak Bozcaada büyük şehirlerin keşmekeşliğinden kaçan hareketten ziyade dinginlik ve huzur arayanların adresi. Bir iki gün kafa dinleyeyim diyorsanız burası tam da size göre. Ege’nin bu şirin adasına mutlaka yolunuzun düşmesi dileğiyle…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here