Endonezya’nın en popüler adası Bali, dünyanın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Sanskritçe’de huzur ve barış anlamına gelen Bali, ‘tanrılar adası’ olarak anılıyor. Tropik iklimi, denizi, uzun kumsalları, güleryüzlü insanları ve kendine özgü kültürü ile ziyaretçiler Bali’de yabancılık çekmiyor.

Hemen hemen her evin tapınağının olduğu Asya‘nın turizm merkezi Bali, Endonezya’nın 17 bin adasından biri. Yağmur ormanları, pirinç tarlaları, volkanları, kartpostal karelerinden fırlamış görüntüleriyle çok sayıda doğal güzellik insanın aklını başından alıyor bu adada. Hindu geleneklerinin yaşadığı adada, yerleşik yabancı nüfus artarken, en çok turist Avustralya ve diğer Pasifik ülkelerinden geliyor.

Bali Gezilecek Yerler

1. Tanah Lot Tapınağı

Bali-Gorulecek-Yerler-Tanah-Lot

Adadaki yedi deniz tapınağından biri olan Tanah Lot 600 yıllık geçmişi ile en çok ziyaret edilen noktalardan. Her saat kalabalık olan bu tapınakta en güzel manzara gün batımında yaşanıyor. 16.yüzyılda okyanus üzerindeki kayalara inşa edilen bu kutsal Hindu tapınağını zehirli su yılanlarının koruduğuna inanılıyor.

2. Sanur

Eskiden balıkçı kasabasıyken 1960’lı yıllarda Avrupalı turistlerin gelmesiyle birlikte hızlı bir gelişim gösteren Sanur, Bali’de en turistik noktalar arasında. Bali kültürünü yakından deneyimlemek için tercih edilebilecek Sanur’da çok sayıda kaliteli konaklama tesisi bulunuyor.

3. Pura Besakih Tapınağı

Pura Besakih Tapınağı, Bali’nin en büyük ve en kutsal ibadet yeri. Kutsal dağ Agung Batur’un eteğinde yer alan bu mabet taş işçiliğinin en iyi örneklerinden birini sergiliyor.

4. Ubud

Bali-Gorulecek-Yerler-Ubud

Bali’de denize kıyısı olmamasına rağmen tarih ve kültür meraklıları tarafından tercih edilen Ubud, meşhur maymun ormanının bulunduğu şehir. Son 20 yılda gelişen Seminyak ise deniz, kum, güneş ve alışverişi bir arada sunan bir lokasyon. Tüketim üzerine kurulu bu yer Batılı turistlerin ilgisini çekiyor.

5. Amed

Amed, Bali’de tüplü dalış için en uygun yerlerden. Okyanus manzarası ve turkuaz renkli suyun görsel şöleninden etkilenmemek mümkün değil. Deniz ürünleri ve balık restoranlarının sıralandığı Jimbaran, en kaliteli ve lezzetli yemeği arayanların tercihi.

6. Uluwatu

Bali-Gorulecek-Yerler-Uluwatu

Bali’nin güneyinde bulunan Uluwatu Hindu tapınakları ve serbestçe dolaşan maymunlarla farklı bir atmosfer sunuyor. Sarp yamaçların üzerinden okyanusu gören manzara oldukça etkileyici.

7. Kelating Köyü

Bali-Gorulecek-Yerler-Kelating

Kelating Köyü, 17.yüzyıldan kalma mimari yapıları ile ünlü. Kerambitan bölgesinde bulunan bu yerde Puri Gede ve Puri Anyar saraylarının mutlaka görülmesi gerekiyor. Bölgede neolitik döneme kadar uzanan tapınaklar, köklü tarihi geçmişi gözler önüne seriyor.

8. Pejaten Köyü

Kiremitleri ve süslü karolarıyla ünlü Pejaten Köyü, Tebanan bölgesindeki manzarasıyla ilgi çeken Penebel köyü de görülmesi gereken yerleşimlerden. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan doğa harikası pirinç tarlaları Jatiluwih’te bulunuyor.

9. Pura Saraswati Tapınağı

Bali-Gorulecek-Yerler-pura-taman-saraswati

Oymalarıyla alanında fark yaratan, adını Hindu sanat ve öğrenme tanrıçası Saraswati’den alan Pura Saraswati tapınağı ve su bahçesinin tarihi 19. yüzyıla uzanıyor.

Bali mutfağı geleneksel Endonezya mutfağı olan Java’dan farklı bir formatta. Halkın Hindu olması nedeniyle domuz eti konusunda hiçbir sınırlama yok. Bali’ye özgü baharatların kullanılması nedeniyle yemekler daha aromatik olabiliyor. Bu yerel lezzetleri merak edenler için olumlu bir özellik. Bunun yanı sıra Avrupa ve diğer dünya mutfaklarını Bali’de bulmak mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here