Auckland, Yeni Zelanda‘nın en büyük şehri ve Yeni Zelanda’nın en büyük uluslararası havalimanına ev sahipliği yapmasından dolayı çoğu ziyaretçinin ülkeye ilk adımına şahit oluyor.

Parlak mağaza vitrinlerinin ötesine bakınca Auckland mütevazı bir küçük kasaba hissi verse de şehir oldukça hareketli bir gündelik yaşama sahip.

Auckland-Gezilecek-Yerler-Yenizelanda

Auckland, yalnızca 1,5 milyon nüfusa sahip olsa da dünyadaki en yoğun nüfuslu şehirlerden biri; Londra’nın iki katı. Ayrıca dünyanın en büyük Polinezya şehri unvanına sahip. Nüfusun yaklaşık yüzde 11’i Maori kökenli olduğunu belirtiyor. Nüfusun yüzde 14’ü ise 1960’lar ve 1970’ler boyunca Tonga, Samoa, Cook Adaları ve diğer Güney Pasifik adalarından gelen göçmen ailelerden oluşuyor. Nüfustaki ağırlığına rağmen Polinezya profili geleneksel olarak küçük bölgeler ile sınırlı ve ikinci nesil olgunlaştıkça, Polinezya kültürü varlığını Auckland’daki gündelik hayatta, özellikle de sanatta hissettiriyor.

Birçok ziyaretçi şehirde sadece ana noktaları gezecek kadar kalıyor, Maori ve Pasifik Adası’nın oyma ve eserlerinin bulunduğu eşsiz koleksiyonuyla başta Auckland Müzesi mutlaka görülmeli.

Auckland-Gezilecek-Yerler-Yeni-Zelanda

Ponsonby, Parnell, Newmarket ve Devonport’un şık şehir içi banliyölerinde dolanıp, şehir merkezinden yaklaşık bir saat uzaklıktaki vahşi ve ıssız West Coast sörf plajlarını ve şarap imalathanelerini keşfetmek için Auckland’ı bir üs olarak kullanmak daha çok keyif verebilir. Daha fazla zamanınız varsa Hauraki Körfezi adalarına gidin. Bu adalarda sarp, volkanik Rangitoto, sofistike Waiheke, kuşlarıyla zengin Tiritiri Matangi ve sakin Great Barrier’ı göreceksiniz.

Auckland’ın iklimi ılıman ve kapalı olmasına rağmen, asla kavurucu bir sıcak yaşanmıyor ve nem her zaman bir deniz meltemiyle dengeleniyor. Kentte kışlar genellikle ılıman ama yağışlı.

Auckland-Gezilecek-Yerler

Auckland nerede?

Auckland’a nasıl gidilir?

Okyanusya’nın etkileyici destinasyonlarından Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri Auckland’a gitmek için Türkiye‘den aktarmalı uçak seferlerine göz atmak gerekiyor. Doha, Dubai, Bangkok, Singapur, Avustralya ya da Amerika Birleşik Devletleri’nin kentlerinden Auckland’a direkt seferler mevcut. Uçak biletlerinin yüksek maliyetli olmasından dolayı seyahat planını mümkün olan en erken dönemde tamamlamak gerekiyor. Auckland’ın Güney Yarım Küre’de olduğunu ve mevsimlerin Türkiye’ye göre tam ters olarak yaşandığını da hatırlatmak gerek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here