Dünyanın en gizemli yerlerinden, henüz keşfedilmemiş bir ülke olan Myanmar; Çin, Bangladeş, Tayland ve Laos’a komşu olan, yüzünü Hint Okyanusu’na çevirmiş bir Uzakdoğu ülkesi… Doğallığını koruyan Altın Topraklar’dan başlayıp, Bagan’a uzanmak ve yeni yerler keşfetmek isteyenlere hayat boyu unutulmayacak anılar vaat eden Myanmar bozulmamış Asya dokusu ile seyahatseverleri cezbediyor.

Asya kıtasıyla Okyanusya arasında bulunan bölgeyi kapsayan Güneydoğu Asya, son yıllarda tatil ve gezi programlarının gözdesi olarak özellikle egzotik yerler keşfetmek isteyenler için ilk tercih edilen seyahat noktaları arasında yer alıyor. İklimi, coğrafyası ve kültürü ile özgün bir seyahat rotası olan Güneydoğu Asya, keşfedilmeyi bekleyen ülkeleriyle gezginleri unutulmaz bir tatil yaşamaya davet ediyor. Bu bölgenin en popüler destinasyonları olarak ise Myanmar’ın en büyük kenti Yangon ve Vietnam’ın başkenti Hanoi ön plana çıkıyor.

Myanmar, Asya

Myanmar: Altın Tapınaklar Ülkesi

Sınırları dış dünyaya kapalı, doğallığını koruyan Altın Topraklar’da İnle Gölü’nün üzerine kazıklar yardımıyla inşa edilen evlerdeki yaşamlar, paletli balıkçılar, Yangon’daki eşsiz Shwedagon Pagodası, Budist tapınakları, Budist rahipler, tekne yolculuğu, Bagan’daki balon uçuşu ile hayatınızın unutulmazları arasına girecek bir yolculuk için Altın Tapınaklar Ülkesi sizi bekliyor. Myanmar’ın keşfedilmeye değer pek çok şehri bulunuyor ve bunlardan en ünlüsü de Yangon.

Yangon

6 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti ve eski başkenti olan Yangon, idari merkez olmanın yanı sıra, Myanmar Budizmi’nin de merkezi sayılıyor. Kuleleri altınla kaplı olan iki ünlü Budist tapınağı, Sule Paya ve Svedagon’a da ev sahipliği yapan şehirde bulunan bu tapınakların altınları her üç yılda bir yenileniyor. Yenileme esnasında tonlarca altının harcandığı kuleler, gündüzki görkeminin yanı sıra, geceleri ışıklandırma sayesinde dikkat çekici rengi ile oldukça uzaktan bile fark edilebiliyor.

Yangon, Myanmar

Kandavgyi Gölü’nün içinde klasik bir saray restoranı olan Karaveik, ilginç görüntülü yapısı ile dikkat çekerken, akşamları geleneksel dans ve kukla gösterisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, müthiş bir doğaya sahip olan Kandavgyi Doğal Parkı da bu göle ayrı bir güzellik katıyor.

Bagyoke Auna San Market, Yangon’un merkezinde kolonyal bir yapıdan oluşuyor. İçinde her tür hediyelik eşyanın satıldığı 1600′den fazla işyeri barındırıyor.

Tropikal muson iklimi görülen Yangon’da, genel olarak muson yağışlarına denk gelen dönem Haziran-Eylül aylarıdır. Hava sıcak, nemli ve bulutludur. Kış dönemi ise daha ılımandır. Yağış nadir görülmektedir.

Yöresel mutfağı ile dikkat çeken Yangon, balık, pirinç, şehriye, zencefil, acı ve baharatlı sebze yemekleri ile ünlüdür. Lethok Son (Vejeteryan tarzı baharatlı pirinç salatası), Mohinga ( Şehriyeli balık çorbası), Oh-no Khauk swe ( Tavuklu, Hindistan cevizi sütlü, şehriyeli pilav) Yangon’un ulusal spesiyallerindendir.

Kaliteli müziklerin yapıldığı mekânların mevcut olduğu Yangon, Karaoke Barları ile eğlence severlere hitap ediyor. Sinemanın da çok popüler olduğu şehirde düzenli olarak İngilizce filmler oynatılıyor.

Yangon, Burma

Yeşilliklerle kaplı yükselen dağları, verimli deltaları, asırlık ormanları, kıvrımlı nehirleri, mistik mağaraları, kumsalları ve hayat felsefesi sürekli gülmek olan insanlarıyla ile ünlü Güneydoğu Asya, son yıllarda gizemli ve egzotik bir tatil destinasyonu olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye’den Yangon’a ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Yolculuk, aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 13 saat sürüyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dahil gidiş dönüş 619 Dolar, Business Class biletler ise 2.149 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here