Alanya, Türkiye‘nin turizm başkenti Antalya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan ilçelerinden. Gezilecek yerleri, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle Akdeniz’in görkemli yerleşim yerlerinden Alanya’da görülecek onlarca durak var.

Kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgiye rastlanmayan ancak bilinen en eski adı ‘Korakesium’ olarak geçen Alanya, küçük bir yarımada üzerinde yer alıyor. Toros Dağları ve Akdeniz kıyıları çevresindeki bir yerleşim yeri olan Alanya, tarihi dokusu, göz alıcı plajları, mağaraları, ünlü Alanya evleri, eski ibadethaneleri ve müzeleri ile kendine hayran bırakan bir coğrafya.

Alanya’da Gezilecek Yerler

1. Kızıl Kule

Alanya-Gezilecek-Yerler-Kizil-Kule

Kırmızı renkli tuğlaları yüzünden ‘Kızıl Kule‘ olarak adlandırılan bu tarihi yapı, Alanya’nın sembollerinden. Alanya’ya denizden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yapılan bir Selçuklu dönemi eseri olan Kızıl Kule’nin birinci katı Alanya Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor.

En uygun Alanya otelleri için hotels.com sitesini inceleyin. Bu site aracılığıyla 10 konaklama yaptığınızda 1 konaklamanız bedavaya geliyor. Her şey dahil oteller konusunda Alanya çok iyi, aklınızda bulunsun.

2. Dim Mağarası 

Alanya-Gezilecek-Yerler-Dim-Magarasi

Dim Mağarası, Alanya merkeze 11 kilometre uzaklıktaki Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında yer alıyor. Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarası olan Dim Mağarası‘nda girişten 17 metre ileride bulunan tuzlu göl ve etrafı saran sarkıt, dikit ve travertenler, mağaranın öne çıkan özelliklerinden.

3. Damlataş Mağarası 

Alanya-Gezilecek-Yerler-Damlatas-Magarasi

Astım hastalarına şifa olduğu söylenen ve Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan Damlataş Mağarasında bulunan 15 bin yıllık sarkıt ve dikitler görünümleri ile büyülüyor. Sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları nedeniyle Damlataş adını alan mağaranın sıcaklığı ise yaz-kış 22 derece olarak ölçülüyor.

4. Alanya Kalesi

Alanya-Gezilecek-Yerler-Alanya-Kalesi

Kızıl Kule ile birlikte Alanya’nın sembolü olarak geçen ve limanı gören manzarası ile ziyaretçilerin uğrak noktası olan Alanya Kalesi, altı buçuk kilometreyi bulan sur uzunluğu, yaklaşık 400 sarnıcı, sayıları 140’ı bulan burçları ve yazıtlı kapılarıyla Selçuklu sanatının izlerini taşıyan önemli bir tarihi yapı.

5. Darphane

Alanya-Gezilecek-Yerler-Darphane-Alanya

Cilvarda Burnu’ndaki kayalıklar üzerinde bulunan ve izlemeye doyamayacağınız eşsiz bir deniz manzarasına sahip olan iki bina, her ne kadar inşa edildiği dönemde kilise ve manastır olarak kullanılsa da günümüzde ‘darphane‘ adı ile biliniyor. Hiçbir zaman para basımı yapılmayan bu eski yapıların inşasında Alanya’daki çoğu tarihi yapıda olduğu gibi kesme taşlar kullanılmış.

6. Tophane

Alanya-Gezilecek-Yerler-Tophane

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Alanya Belediyesi’nin işbirliği ile denizcilik müzesi haline getirilmek istenen Tophane, 1277 yılında 19 metre yüksekliğe sahip 2 katlı bir koruma noktası olarak yapılmış. Halk arasında ‘Şeytan deliği’ olarak geçen uzun dehlizlerinden dağ tarafına çıkış imkanı olan Tophane’de su ihtiyacını karşılayan bir sarnıç da var.

7. Ehmedek

Alanya-Gezilecek-Yerler-Ehmedek-

Bizans döneminde, kayaları oyarak yapılan duvarları ile karadan gelebilecek saldırılara karşı önlem almak için inşa edilen Ehmedek‘in Küçük Kale bölümü, Selçuklu Dönemi’nde yıkılmış ve yerine ‘Orta Kale’ adı verilen yeni bir kale dikilmiş. İçinde hala kullanılmaya devam eden üç sarnıç olan Ehmedek, Kanuni Dönemi’nde yaşanan depremde oldukça zarar görmüş.

8. Kargı Han

Alanya-Gezilecek-Yerler-Kargi-Han

Bir avlu etrafında toplanan odaları ve havalandırma sağlayan bacaları bulunan yaklaşık 50 metre uzunluğundaki taş bir yapı olan Kargı Han, İç Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlayan yol güzergahı üzerinde kullanılan bir kervansaray olarak biliniyor. Han günümüzde ise bakımsızlık nedeniyle harabe haline dönüşmüş.

9. Alara Han

Alanya-Gezilecek-Yerler-Alara-Han

1231 yılında tamamı kesme taş kullanılarak yapılan ve restore edildikten sonra alışveriş merkezi ve restoranların olduğu bir yapıya dönüştürülen Alara Han, günümüze kadar yapısı bozulmadan gelen nöbetçi kuleleri, kervansaray içerisindeki odaları ve hamamları ile görülmeye değer bir yapı. Tarihi Alara Hanı’na girişte ücret alınıyor.

10. Alara Kalesi

Alanya-Gezilecek-Yerler-Alara-Kalesi

1232 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından dik bir tepe üzerine inşa ettirilen Alara Kalesi‘nin girişindeki 120 basamaklı koridor ve kalenin üzerine kurulduğu kayaların içinden geçen tüneller, tarihi yapının en dikkat çeken noktalarından. Kalenin tepeden görülen muhteşem manzarasını izlemek isteyenleri ise zorlu bir yol bekliyor.

11. Şarapsa Hanı

Alanya-Gezilecek-Yerler-Sarapsa-Hani

Alanya-Antalya yolu üzerinde, Alanya’nın yaklaşık 15 kilometre batısındaki bir tepe üzerine kurulan Şarapsa Hanı, I. Alaeddin Keykubat’ın oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış. Tamamı kesme taşlarla inşa edilen ve doğu tarafında gözetleme kulesini andıran bir minare bulunan han içerisinde, mescit de yer alıyor.

12. Hıdrellez Kilisesi

Alanya-Gezilecek-Yerler-Hidrellez-Kilisesi

Hacı Mehmetli Köyü içerisinde yer alan ve günümüzde hala ibadet için kullanılan Hıdrellez Kilisesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Üç tane giriş kapısı olan Hıdırellez Kilisesi’nin batı kapısı üzerinde bulunan ve Yunan Alfabesi kullanılarak, Karaman dilinde yazılan kitabe ise Alanya Müzesi’nde sergileniyor.

13. Bedesten

Alanya-Gezilecek-Yerler-Bedesten

Geniş avlusundaki 26 oda ve dükkanlar yeniden düzenlendikten sonra otel, kafe ve restoran olarak hizmet veren bir işletme haline gelen Bedesten içerisinde, büyük bir sarnıç da bulunuyor. Toroslar ve Akdeniz’in masmavi sularının oluşturduğu manzarası ile görülmeye değer bir yapı olan Bedesten, özel işletmeye dönüştüğü için izinsiz gezilemiyor.

14. Süleymaniye Camii

Alanya-Gezilecek-Yerler-Suleymaniye-Camii

İlk önce Alaeddin Keykubat tarafından inşa ettirilen daha sonra ise hasar gördüğü için Kanuni Sultan Süleyman’ın yeniden yaptırdığı Süleymaniye Camii, bu nedenle ‘Alaeddin Camisi’, ‘Kale Camisi’ ve ‘Orta Hisar Camisi’ adlarıyla da anılıyor. Camide okunan dua ve ezan sesinin akustiğinin iyi olması için tadilatta kubbe çevresine 15 adet küp konulmuş.

15. Tersane

Alanya-Gezilecek-Yerler-Tersane

Selçukluların Akdeniz’deki ilk tersanesi olan ve 1960’lı yıllara kadar tekne yapım ve onarımının sürdüğü Alanya’daki Tersane, denizcilik ve gemi müzesi olarak hizmet veriyor. Eski limandan girilen tersanedeki giriş kapısı üzerinde görülen 5 satırlık kabartmalı kitabede ise Alaeddin Keykubat’ın arması bulunuyor.

Alanya‘ya yapacağınız yolculuk sayesinde, bu görkemli ilçenin tarihini öğrenip, zengin kültürü ile tanışma fırsatı bularak, hafızalarınıza yer edecek hatıralar biriktirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here