Andaman Denizi’ndeki 99 adacıktan oluşan Langkawi, dünyanın en yaşlı kara parçası. Bu özelliğini kanıtlamak istercesine doğal güzelliklerle bezeli ada, turistler için tam bir cennet.

Avrupa’dan, Asya’dan, Arap Yarımadası’ndan gelen turistler, adanın yeşil mavi denizinden daha çok doğal güzelliklerini görmek için geliyorlar. Üstelik ada, vergisiz bölge ilan edildiği için yakın coğrafyalardan sadece alış veriş yapma amacıyla gelenler bile var.

Langkawi Adası

Langkawi 1987 yılına kadar hiç ilgi uyandırmıyormuş ancak bu yıl, adada turizmin önem kazanması için bir adım atılmış ve ada, vergisiz bölge ilan edilmiş.

O döneme kadar turistlerin adını bile bilmedikleri ada, birden bire gözde bir tatil cenneti olmuş. Buna, uzun yıllar boyunca iyi korunan doğal güzelliklerinin ünü de yapışınca, Langkawi Malezya’ya gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmiş.

Langkawi Island

Turizmin ilgi uyandırmaya başlamasıyla birlikte Langkawi’de turistik tesislerin inşası hız kazanmış. Bugün adada her bütçeye uygun otel var. Pansiyonlardan en lüks otellere kadar, geniş bir yelpaze içinde bütçenize en uygun olanı seçmek mümkün.

Langkawi ismini bölgede rastlanan kahverengi kartallardan almış. Malayca kartal anlamına gelen helang ile Sanskritçe kahverengi taş anlamına gelen kawi birleştirilmiş ve ada ismine kavuşmuş.

Langkawi

Adanın simgesi olan kahverengi kartalları görebilmek için Kilim Nehri’nde özel turlar düzenlenmekte ama oraya kadar gitmeden önce, Kartal Meydanı’ndaki dev kartal heykelini görmenizi tavsiye ederim.

Langkawi

Bir zamanlar tek ulaşım yolu olan feribotlarla adaya ulaşan insanları karşılayan bu dev heykel, bulunduğu meydana da adını vermiş. Sadece turistler için değil, yerel halk için de bir uğrak yeri.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK